Νέα Υόρκη: Ρεκόρ διαδρομής από την Obiri, νικητής ο Kiplimo στη μάχη με τον Cheptegei-Οι Ελληνικές συμμετοχές

Runbeat Team   14:32 20-03-2023

Από τους άνδρες περιμέναμε το ρεκόρ διαδρομής από τις γυναίκες ήρθε καθώς η Hellen Obiri ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια στον Ημιμαραθώνιο της Νέας Υόρκης κατακτώντας νίκη και ρεκόρ, ενώ στους άνδρες νικητής ήταν ο Jacob Kiplimo.

Ο αγώνας των γυναικών έκλεψε τελικά τις εντυπώσεις καθώς η μάχη ανάμεσα στον Kiplimo και τον Cheptegei δεν έφερε κάποιο ρεκόρ.

Η Obiri είχε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Senbere Teferi για να φτάσει στη νίκη και η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκε αρκετά. Μετά το 15ο χιλιόμετρο, ωστόσο, έδειξε να έχει περισσότερες αντοχές φτάνοντας πρώτη στον τερματισμό σε 1:07:21, χρόνος που αποτελεί ρεκόρ αγώνων. Η Teferi αρκέστηκε στη δεύτερη θέση με χρόνο 1:07:55, ενώ τρίτη ήταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης στο cross-country, Karoline Bjerkeli Grovdal με 1:09:53.

Ο αγώνας των ανδρών κύλησε τελικά σε πιο αργούς ρυθμούς από ότι αναμενόταν, ενώ ο Kiplimo φύλαγε την… επίθεσή του μετά το 15ο χιλιόμετρο. Πήρε το προβάδισμα αφήνοντας πίσω του Joshua Cheptegei και δεν κοίταξε ξανά πίσω κερδίζοντας σε 1:01:31.

Κατά τη διάρκεια των τελευταίων πέντε χιλιομέτρων, ο Kiplimo άνοιξε μια διαφορά 38 δευτερολέπτων από τον δύο φορές παγκόσμιο πρωταθλητή των 10.000 μέτρων Cheptegei. Ο τελευταίος ήταν δεύτερος σε 1:02:09, τερματίζοντας εννέα δευτερόλεπτα μπροστά από τον Talbi.

Τερμάτισαν οκτώ Έλληνες στον Ημιμαραθώνιο της Νέας Υόρκης

Οκτώ Έλληνες δρομείς κατάφεραν να τερματίσουν στον ημιμαραθώνιο της Νέας Υόρκης. Ο ταχύτερος ήταν ο Νίκος Καραμολέγκος με χρόνο 1:35:39, ενώ τερμάτισαν και οι Θάνος Σταμπόλης 1:45:11, Δήμητρα Αναστασιάδου 1:48:19, Δημήτρης Ηλιαδέλης 1:50:29, Νικολέτα Γέμελος 2:21:47, Νικόλας Μελετίου 2:27:21, Νικόλαος Μπαλάτσας 2:36:48, Δημήτριος Ζευγώλης 3:30:14.