Νικητές με ρεκόρ οι Ichiyama και Kipkoech στον ημιμαραθώνιο του Σαπόρο

Runbeat Team   18:04 05-05-2021

Η Mao Ichiyama από την Ιαπωνία και ο Κενυάτης Hillary Kipkoech ήταν οι νικητές του ημιμαραθωνίου που πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη 5/5 στο Σαπόρο και ο οποίος αποτέλεσε test event ενόψει του μαραθωνίου των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Και οι δύο τερμάτισαν σημειώνοντας προσωπικό ρεκόρ.

Το γεγονός ότι η διαδρομή είναι παρόμοια με αυτή που θα πραγματοποιηθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες έδωσε το κίνητρο ώστε να συμμετέχουν μερικοί από τους κορυφαίους δρομείς της Ιαπωνίας, αλλά και αρκετοί σπουδαίοι δρομείς από όλο τον κόσμο, οι οποίοι πήραν μία μικρή γεύση από τους δρόμους της Ιαπωνίας.

Η Ichiyama, η οποία έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς του Τόκιο από το 2020, τερμάτισε τον ημιμαραθώνιο σε 1 ώρα, 8 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα, χρόνος που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ για την ίδια, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η συμπατριώτισσά της Matsuda Mizuki με 1:08.32 και τρίτη ήταν η επίσης Γιαπωνέζα Ayuko Suzuki με 1:08.53.

Στους άνδρες, ο Hillary Kipkoech ήταν από την αρχή μπροστά και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη σημειώνοντας προσωπικό ρεκόρ (1:00.46). Στη 2η θέση ακολούθησε ο συμπατριώτης του Simon Kariuki με χρόνο 1:01:11 καις την 3η θέση τερμάτισε ο Ιάπωνας Shin Kimura με χρόνο 1:01:46.