Νικητές Μπαλαμώτης και Μποσκοπούλου στον Katara Vertical-Live ο Ursa Trail 2023

Runbeat Team   9:25 27-05-2023

Με τον Katara Vertical άνοιξε χθες το απόγευμα η αυλαία του Ursa Trail 2023, ο οποίος διεξάγεται στο Μέτσοβο των Ιωαννίνων. Στον αγώνα των 4,6χλμ έλαβαν μέρος 52 δρομείς με τον Βασίλη Μπαλαμώτη να αναδεικνύεται νικητής τερματίζοντας σε 38:11.

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Γεώργιος Διαλεκτός με χρόνο 39:25 και τρίτος ήταν ο Κοσμάς Πλακέτας με 40:06.

Την πρώτη θέση των γυναικών κατέκτησε η Κωνσταντίνα Μποσκοπούλου με χρόνο 46:52, ενώ ήταν 9η στη γενική και το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν η Δέσποινα Σημαντράκου με 47:53 και η Δήμητρα Χαιροπούλου με 49:31.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα

Σε εξέλιξη βρίσκεται και ο μεγάλος αγώνας του Ursa Trail, ο αγώνας των 40χλμ, η εκκίνηση του οποίου δόθηκε στις 8π.μ.

Στην εκκίνηση του αγώνα στην πλατεία Μετσόβου βρέθηκαν 403 δρομείς και μέσα από μία εκπληκτική διαδρομή θα διεκδικήσει ο καθένας τον προσωπικό του στόχο.