Νικητές Rono και Mantamar στον Μαραθώνιο του Τελ Αβίβ

Runbeat Team   15:00 25-02-2022

Οι Κενυάτες κυριάρχησαν στον Μαραθώνιο του Τελ Αβίβ που επέστρεψε στο καλεντάρι μετά την αναγκαστική διακοπή λόγω του covid 19.

Παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες καθώς ο αγώνας πραγματοποιήθηκε με βροχή και ισχυρούς ανέμους, περίπου 40.000 δρομείς βρέθηκαν σε θέση εκκίνησης σήμερα (25/02) το πρωί στην πρωτεύουσα του Ισραήλ μετέχοντας τόσο στον μαραθώνιο όσο και στον ημιμαραθώνιο και τους αγώνες 5 και 10 χιλιομέτρων που τον πλαισίωναν. Οι καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν στους δρομείς να διεκδικήσουν καλούς χρόνους, όμως όλοι προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό.

Νικητής στον μαραθώνιο αναδείχτηκε ο Κενυάτης Vincent Kipsang Rono, ο οποίος διένυσε την απόσταση σε  2:12.55. Στη δεύτερη θέση ήταν ο συμπατριώτης του Alfred Kipkemboi Koech με χρόνο 2:15:38, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο επίσης Κενυάτης John Langat με 2:17.50

Στον αγώνα των γυναικών νικήτρια ήταν η Ισραηλινή Bikaya Mantamar που τερμάτισε σε 2:53:02. Δεύτερη ήταν η Ρωσίδα Tolstykh Elena με 2:56:04 και τρίτη η Ισραηλινή Prais Anna με 3:15.59.