Νικητής ο Δημήτρης Ελευθερίου στον Μαραθώνιο του Hydra’s Trail Event 2023

Runbeat Team   15:32 10-04-2023

Δεκάδες δρομείς ορεινού τρεξίματος από όλη την Ελλάδα βρέθηκαν και φέτος στην Ύδρα για να πάρουν μέρος στον Hydra’s Trail Event 2023, το οποίο κάθε χρόνο αποκτά και περισσότερο κοινό.

Συνολικά πραγματοποιήθηκαν πέντε διαδρομές, ενώ ξεχωρίζει ο Ορεινός μαραθώνιος 38,5χλμ με θετική υψομετρική 2.000μ, ενώ φέτος αποτέλεσε νέα προσθήκη το Mountain Relay Race 5k.

Στον Trail Marathon το νήμα έκοψε ο Δημήτρης Ελευθερίου με χρόνο 3:49:46. Ακολούθησε στη 2η θέση ο Ευάγγελος Νούλας με 3:54:11, τρίτος ήταν ο Ιωάννης Κουρκουρίκης με 4:07:43 και τέταρτος ο Αλέξανδρος Καρύκας με 4:14:26. Στην 5η θέση της γενικής τερμάτισε η νικήτρια του αγώνα, Μαρία Ξάνθη με χρόνο 4:27:32. Δεύτερη ήταν η Νικολέτα Τζαβάρα με 5:01:32 και τρίτη η Νίκη Ζιώγα με 5:13:31.

Στον Rock Race νικητής ήταν ο Ιωάννης Γάκος με χρόνο 1:38:18, δεύτερος ήταν ο Ανδρέας Μανέτας με 1:42:33 και τρίτος ο Γιώργος Διαλεκτός με 1:46:48.

Η Μαρία Μαλάι ήταν νικήτρια με χρόνο 2:03:38. Η Ελισάβετ Παπαδήμα ήταν δεύτερη με 2:32:22 και η Ιωάννα Ζιώγα κατέκτησε την 3η θέση με 2:37:56.

Στον αγώνα Run n Fun, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Γιώργος Γιαννούλης με χρόνο 17:45, ακολούθησε ο Γιώργος Αλιπραντής με 18:07 και τρίτος ήταν ο Άρσι Βελίκα με 18:48.

Την πρώτη θέση από τις γυναίκες κατέκτησε η Νικόλ Τσιτσινάκη με 26:45, δεύτερη ήταν η Ελένη Καλφοπούλου με 27:27, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Ανέ Πλατά με 28:05.

Στην σκυταλοδρομία πρώτο τερμάτισε το ζευγάρι Γιώργος Διαλεκτός-Ιωάννης Γάκος με χρόνο 45:55, δεύτεροι ήταν οι Στέφανος Δούσκος-Αντώνης Τσιτσινάκης με 56:17 και τρίτοι οι Ιωάννης Ευστρατίου-Σοφία Στεργίου με 58:58.