Ο Cheptegei και η Chesang θριάμβευσαν στη Μαδρίτη

Runbeat Team   14:02 02-01-2023

Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής των 10.000 μέτρων Joshua Cheptegei και η συμπατριώτης του από την Ουγκάντα ​​Prisca Chesang ήταν οι νικητές στο San Silvestre Vallecana, αγωνιζόμενοι σε ιδανικές συνθήκες στη Μαδρίτη το Σάββατο 31/12.

Ο αγώνας των 10 χιλιομέτρων ανδρών αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον καθώς θα αναμετρούνταν ο παγκόσμιος ρέκορντμαν στα 10.000 μέτρα Cheptegei με τον χάλκινο Ολυμπιονίκη στα 1500μ., τον Ισπανό Mohamed Katir. Ο πρώτος είχε να αγωνιστεί από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Όρεγκον, παρόλα αυτά ανέλαβε τα καθήκοντα βηματοδότησης δίνοντας έναν γρήγορο ρυθμό στον αγώνα, τον οποίο κατάφεραν να ακολουθήσουν μόνο ο Katir, ο συμπατριώτης του Jesús Ramos και ο Ιταλός Ilias Aouani.

Μετά το 3ο χιλιόμετρο Katir και Cheptegei έτρεχαν δίπλα-δίπλα και το ενδιαφέρον ανέβηκε όταν στο 7ο χιλιόμετρο ο πρωταθλητής από την Ουγκάντα προσπάθησε να ξεφύγει  από τον Ισπανό, αλλά αρχικά δεν τα κατάφερε. Λίγο πριν τη συμπλήρωσε των 8χλμ, ωστόσο, κατάφερε να ξεφύγει μερικά δευτερόλεπτα και τελικά έφτασε πρώτος στον τερματισμό σε 27:09. Δέκα δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε ο Mohamed Katir (27:19) και τρίτος ήταν ο Jesús Ramos με 27:52

Μετά την απόσυρση της Tsehay Gemechu την τελευταία στιγμή, στα πρώτα στάδια του αγώνα των γυναικών έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στις Prisca Chesang, Francine Niyonsaba και Beatrice Chepkoech. Αυτή η τριάδα κάλυψε τα εναρκτήρια χιλιόμετρα με ρυθμό 2:56/χλμ, φτάνοντας τα 3 χιλιόμετρα σε 8:44. Στη συνέχεια, όμως η έφηβη αθλήτρια από την Ουγκάντα ​​άνοιξε μία διαφορά από τις αντιπάλους της. Στα μέσα της διαδρομής (14:29) ήταν έξι δευτερόλεπτα μπροστά από την Chepkoech, και η τελευταία 11 δευτερόλεπτα από τη Niyonsaba.

Η Chesang διατήρησε τον ρυθμό της στα επόμενα χιλιόμετρα κάτι που δε συνέβη και με τις υπόλοιπες αθλήτριες, οι οποίες έχασαν κι άλλο έδαφος.

Έτσι, η Chesang πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 30:19 σημειώνοντας την τρίτη ταχύτερη επίδοση στη Μαδρίτη (η Brigid Kosgei έχει σημειώσει 29:54 και η Hellen Obiri 29:59). Πιο πίσω τερμάτισε η Niyonsaba, η οποία προσπέρασε την εξασθενημένη Chepkpech στο τελευταίο ανηφορικό τμήμα.