Ο Lillesø δείχνει ικανός να ξεπεράσει τον Ingebrigtsen

Runbeat Team   11:34 01-02-2022

Το… άστρο του Joel Ibler Lillesø μόλις έχει αρχίσει να λάμπει καθώς όλα δείχνουν ότι αποτελεί τον επόμενο πρωταγωνιστή στις μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις. Ο νεαρός Δανός πρωταθλητής Ευρώπης U20 στα 5.000μ. βελτίωσε το περασμένο Σάββατο ένα από τα πολλά ρεκόρ Ευρώπης U20 του Jakob Ingebrigtsen στη Sollentuna της Σουηδίας.

Μόλις στα 18 του χρόνια, ο Lillesø κατέβασε κατά τρία δευτερόλεπτα το ευρωπαϊκό ρεκόρ κλειστού στίβου του Ingebrigtsen στα 3000μ. U20 με χρονόμετρο 7:48.34 (7:51.20 ήταν το ρεκόρ του Νορβηγού που είχε σημειωθεί στους αγώνες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου 2019 στη Γλασκόβη).

Το Lillesø πιέστηκε στο ξεκίνημα της κούρσας και ως τα 1500μ. από τον Kalle Berglund όμως στους τελευταίους έξι γύρους έτρεχε ουσιαστικά μόνος του για να φτάσει άνετα στη νίκη και στο ρεκόρ! Αυτό από μόνο του δείχνει ότι είναι ικανός να πετύχει ακόμα καλύτερους χρόνους καθώς εάν βρεθεί σε κούρσα που θα έχει ανταγωνισμό ίσως καταφέρει να καταρρίψει και το ρεκόρ ανδρών που είναι 7:44.76.

Ο Lillesø είναι μέρος μιας ομάδας Σκανδιναβών δρομέων που ακολουθούν τον Ingebrigtsenστις τάξεις των ηλικιακών ομάδων. Αφού κέρδισε το χρυσό U20 στα 5000 μέτρα στο Ταλίν, ο Lillesø κέρδισε το χάλκινο στον αγώνα U20 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cross Country SPAR τερματίζοντας πίσω από τον Δανό συμπατριώτη του Axel Vang Christensen και τον Νορβηγό Abdullahi Rabi.

Ο επόμενος αγώνας του Lillesø θα είναι στους δρόμους στο Μονακό καθώς θα τρέξει στα 5.000μ. στις 13 Φεβρουαρίου.