Oropos Seaside Race 2022: Με πλούσιο πρόγραμμα και αρκετές συμμετοχές

Runbeat Team   18:53 24-10-2022

Με ένα αρκετά πλούσιο πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί στον Ορωπό το Oropos Seaside Race 2022, το οποίο διοργάνωσε ο Δήμος Ωρωπού μαζί με την Κοινωφελή Επιχείρηση Δήμου Ωρωπού (Κ.Ε.Δ.Ω.) και την εταιρεία All About Running.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε τέσσερις αγώνες που κινήθηκαν κατά μήκος του Ευβοϊκού δίνοντας τη δυνατότητα σε δρομείς όλων των δυνατοτήτων και των ηλικιών να αγωνιστούν. Η αυλαία άνοιξε με τον ημιμαραθώνιο και συνεχίστηκε με τα 10χλμ, 5χλμ και τον παιδικό αγώνα.

Στον ημιμαραθώνιο, το νήμα έκοψε ο Νικόλας Λακαφώσης με χρόνο 1:22:15, ενώ αρκετά πιο πίσω τερμάτισε ο δεύτερος Βασίλης Καρπούζας με 1:27:30 και τρίτος ήταν ο Κωνσταντίνος Κατακουζηνός με 1:28:17.

Η Μαρί Βλάση ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 1:31:51, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε η Άννα Βεσυροπούλου με 1:36:56 και στην 3η θέση η Μαρία Μπαλοπήτου με 1:41:20.

Τα αποτελέσματα του ημιμαραθωνίου

Ταχύτερος όλων στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων ήταν ο Αντώνης Σαρρής με το χρονόμετρο να σταματά στα 34:32. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Viacheslav Burka με 38:22 και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Σωτήρης Γιαννέλης με 39:24.

Εξαιρετική κούρσα έκανε η Τάνια Γούπου, η οποία τερμάτισε 4η στη γενική και φυσικά ήταν νικήτρια με χρόνο 44:21. Δεύτερη ήταν η Μαρίνα Σεμελίδου με 53:57 και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Έλλη Νάκου με 54:13.

Τα αποτελέσματα στα 10 χιλιόμετρα

Ο Δημήτρης Μπάκας ήταν νικητής στα 5 χιλιόμετρα με χρόνο 20:38, δεύτερος ήταν ο Ευάγγελος Πούλιος με 21:00 και τρίτος ο Αντώνης Λιβανιός με 21:21.

Νικήτρια ήταν η Χριστίνα Σταυρακάκη με 24:09, δεύτερη η Ειρήνη Κυρλή με 24:48 και τρίτη η Αφροδίτη Μέξη με 24:54.