Παγκόσμιο βετεράνων: Ακάθεκτος ο 94χρονος Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ, κατέκτησε και το χάλκινο στα 60μ.

Runbeat Team   9:27 30-03-2023

Οι πολύ καλές εμφανίσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου βετεράνων συνεχίζονται στο Τορούν της Πολωνίας.

Ο κ. Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ έκλεψε και πάλι τις εντυπώσεις καθώς ήταν 3ος στον τελικό των 60μ. κατηγορίας Μ90+ με επίδοση 13.49. Αυτό ήταν το τρίτο του μετάλλιο στη διοργάνωση καθώς είχε κατακτήσει ήδη το χρυσό στο μήκος και το χάλκινο στα 400μ. και απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Τέταρτη ήταν η Φανή Λύκου στον τελικό του τριπλούν W45 έχοντας καλύτερο άλμα στα 10.62μ.

Ατομικό ρεκόρ σημείωσε και η Μάγδα Ροϊλίδου-Τσίτσουλα στον ακοντισμό W70, όπου με βολή στα 20.49μ. κατέκτησε την 5η θέση.

Στο έπταθλο Μ60 μετείχε ο Εμμανουήλ Παττακός, ο οποίος κατέλαβε την 14η θέση στο μήκος με καλύτερο άλμα στα 3.18μ., ενώ την ίδια θέση είχε και στη σφαιροβολία με 7.89μ. Στο ύψος είχε τρεις άκυρες προσπάθειες, στα 1000μ. ήταν 7ος στη σειρά του με 4:21:34 και στη γενική βαθμολογία ήταν 26ος με 1740 βαθμούς.

Στον τελικό των 60μ. Μ35 ο Αναστάσιος Ζαρμακούπης έδωσε τον καλύτερό του εαυτό τερματίζοντας τελικά έβδομος με χρόνο 7.12.

Στα 60μ. Μ50 ο Γιώργος Καρνάρος ήταν 3ος στη δεύτερη προκριματική σειρά και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά, ενώ στην κατηγορία Μ40 ο Ιορδάνης Καπουσούζ ήταν 4ος στην 5η προκριματική σειρά και ολοκλήρωσε τον αγώνα του εκεί.

Στο τριπλούν W40 η Χρυσάνθη Ριζοπούλου ήταν 8η με 9.43μ.

Το Παγκόσμιο πρωτάθλημα συνεχίζεται σήμερα με την 5η ημέρα. Η ροή των αποτελεσμάτων ΕΔΩ.