Περισσότεροι από 1200 δρομείς μετείχαν στον 8ο Lycabettus Run

Runbeat Team   14:52 20-02-2023

Γέμισε ζωντάνια και δρομείς κάθε ηλικίας το πρωί της Κυριακής ο Λυκαβηττός καθώς πραγματοποιήθηκε το 8ο Lycabettus Run.

Περισσότεροι από 1200 άνδρες και γυναίκες πήραν θέση εκκίνησης και διασκέδασαν τη συμμετοχή τους επιλέγοντας τον αγώνα που τους ταιριάζει. Πραγματοποιήθηκαν εξάλλου αρκετοί τόσο σε δημόσιο δρόμο όσο και σε χωμάτινη επιφάνεια.

Στα 11χλμ δρόμου την πρωτιά πανηγύρισε ο Ιωάννης Ηλίας με χρόνο 40:17, τη 2η θέση κατέκτησε ο Georges Kfoury με 44:49, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Γρηγόρης Δημάκης με 45:03.

Η Τατιάνα Σβεσνίκοβα ήταν νικήτρια με χρόνο 48:32, δεύτερη ήτα η Ανδριανή Δόμβρου με 53:00 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ευαγγελία Διμηνάκη με 54:52.

Στα 5,5χλμ δρόμου την πρώτη θέση κατέκτησε ο David Fourmouzis με 20:17, δεύτερος ήταν ο Απόστολος Βιτζηλαίος με 21:28, τρίτος ήταν ο Ζαχαρίας Κολομτσάς με 22:11.

Νικήτρια ήταν η Μαρία Τσιλιμιδού με 26:26, τη 2η θέση κατέκτησε η Ευστρατία Μήτση με 26:47 και τρίτη ήταν η Έλλη Καντούνη-Λαδά με 27:22.

Στα 9χλμ trail πρώτος πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Matthieu Groussin με χρόνο 41:04, ακολούθησε στη 2η θέση ο Massimiliano Turco με 41:58 και τρίτος ήταν ο Agostino Antreis με 46:00.

Η Βασιλική Τζίμα ήταν νικήτρια με χρόνο 50:46, δεύτερη τερμάτισε η Βασιλική Ντούπη με 59:53 και την 3η θέση κατέκτησε η Claudia Gradi με 1:02:10.

Ο Κρίστιαν Τσαντούλας έκοψε το νήμα στα 4,5χλμ trail με χρόνο 23:31, δεύτερος ήταν ο Βαγγέλης Κτενόπουλος με 23:35 και τρίτος ο Ιάσων Θεοδώρου με 24:11.

Νικήτρια ήταν η Αλεξάνδρα Φαλτάιτς με 25:28, τη 2η θέση κατέκτησε η Ειρήνη Φραγκούλη με 27:25, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε η Αριάδνη Δήμου με 27:53.

Πραγματοποιήθηκαν επίσης σκυταλοδρομίες 11 και 9 χιλιομέτρων. Στα 11 χιλιόμετρα την πρωτιά πανηγύρισε το ζευγάρι των Παναγιώτη Αλεβίζου και Γιώργου Παναγούλια με 42:13. Δεύτεροι ήταν οι Δημήτρης Παπατσάκωνας και Γιώργος Τζουβίστας με 45:25, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν οι Δημήτρης Σκρέτας και Νίκος Σεβαστελής με 45:41.

Στη σκυταλοδρομία των 9 χιλιομέτρων πρώτοι έκοψαν το νήμα οι Βασίλης Τσιμογιάννης-Εμμανουήλ Βασιλάκης με 43:40. Τη 2η θέση κατέκτησαν οι Αγγελική Κουρεμένου-Παναγιώτης Αλεβίζος με 48:32. Τρίτοι ήταν οι Μαρί Κανάκη-Δημήτρης Τσιμούρας με 49:27.