Pfeiffer: Έτρεξε Μαραθώνιο… ενόψει Μαραθωνίου, τερμάτισε σε 2:16 και ανέβηκε στο βάθρο (Vid)

Runbeat Team   20:46 04-10-2022

Ο εκ των κορυφαίων Γερμανών μαραθωνοδρόμων, Hendrik Pfeiffer επέλεξε να τρέξει έναν μαραθώνιο ενόψει του… μαραθωνίου που θα αγωνιστεί στη Νέα Υόρκη. Ο Γερμανός έχει ως αγώνα – στόχο τον Μαραθώνιο της Νέας Υόρκης που θα διεξαχθεί στις 6 Νοεμβρίου και περίπου έναν μήνα πριν τον Major αγώνα, έλαβε μέρος στον μαραθώνιο της Κολωνίας ανεβαίνοντας μάλιστα στο βάθρο.

Ο Pfeiffer τερμάτισε στην δεύτερη θέση του αγώνα πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση. Πιο συγκεκριμένα, βρέθηκε στην δεύτερη θέση με χρόνο 2:16:26, ουσιαστικά ένα δευτερόλεπτο πίσω από το νικητή Tobias Blum, που έκανε 2:16:25. Όπως ανέφερε ο ίδιος, έτσι ξεκίνησε ο τελευταίος μήνας προετοιμασίας του ενόψει του Μαραθωνίου της Νέας Υόρκης και πλέον μετράει αντίστροφα για τον μεγάλο αγώνα στην άλλη άκρη του Ατλαντικού.