Πολυεθνικό με καλές επιδόσεις το 2ο Mykonos Running Festival

Runbeat Team   8:26 26-09-2023

ε την παρουσία πολλών Ελλήνων και ξένων δρομέων πραγματοποιήθηκε προχθές Κυριακή 24/9 το 2ο Mykonos Running Festival στο οποίο έδωσαν το παρών και πολλοί επώνυμοι. Ο Κωνσταντίνος Αργυρός έδωσε την εκκίνηση του αγώνα, ενώ τους αγώνες παρακολούθησε επίσης ο Γιώργος Πρίντεζης και η Βασιλική Μιλλούση.

Αγωνιστικά, πάντως, πρωταγωνιστές ήταν ο Γιάννης Αρέστη και η Σόνια Τσεκίνι. Ο Κύπριος πρωταθλητής ήταν νικητής στον ημιμαραθώνιο ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 1:23:10, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Τσεκίνι με χρόνο 1:31:33.

Στην τρίτη θέση της γενικής η Αντωνία Τσελίκου με ρόνο 1:33:36 και φυσικά ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητριών. Δεύτερος άνδρας ήταν ο Έρβιν Τσελίμπασι με χρόνο 1:34:35, ενώ τρίτος ήταν ο Πέτρος Αθηναίος με 1:35:24. Τρίτη γυναίκα τερμάτισε η Βρετανίδα Καρλέιγκ Γράιτ με χρόνο 1:37:52.

Τα αποτελέσματα στον ημιμαραθώνιο

Στα 10 χιλιόμετρα το νήμα έκοψε ο Γιάννης Καραμίχος με χρόνο 39:09, δεύτερος ήταν ο Γιάννης Στούλας με 40:28 και τρίτος ο Ιταλός Ματέο Γβιντοτι με 40:44. Η Αναστασία Σαραντοπούλου ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με το χρονόμετρο να γράφει 54:30 και στο βάθρο ανέβηκαν επίσης η Βρετανίδα Ντέμπι Τέιλορ με 58:50 και η Κατερίνα Πολλάτου με 1:00:27.

Τα αποτελέσματα στα 10χλμ

Τέλος, διεξήχθη ένας αγώνας 2,5 χιλιομέτρων όπου οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 200 και το νήμα έκοψε ο Αλβανός Ντονάλντο Μαργαρίτι με χρόνο 8:07. Δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Δημητσάκος με 8:16 και τρίτος ο Ιωάννης Βουνός με 8:17.

Νικήτρια ήταν η Νίκη Δημητσάνου με 9:29, δεύτερη η Γεωργία Νταλιάννη με 9:35 και τρίτη η Ευθυμία Αρχοντή με 10:05.