Πρωτιές για Ματσίγκο και Δρακάκη στον 6ο Ορεινό Αγώνα Κροκόδειλος Trail

Runbeat Team   19:04 02-04-2024

Στην Παλαιόχωρα Χανίων φιλοξενήθηκε προχθές Κυριακή (31/3) για 6η χρονιά ο Ορεινός Αγώνας Κροκόδειλος Trail, τον οποίο διοργάνωσε το Σωματείο Δρομέων Παλαιοχώρας «Παλαιόχωρα Trail Running Team».

Πραγματοποιήθηκαν δύο αγώνες, ένας 20.500μ. και ένας 9.300μ. Η ζέστη και η δύσβατη διαδρομή δυσκόλεψε αρκετά το έργο των συμμετασχόντων, ωστόσο, οι περισσότεροι τερμάτισαν χωρίς προβλήματα και με το χαμόγελο της ικανοποίησης στα χείλη τους.

Το νήμα στον αγώνα των 20,5χλμ έκοψε ο Φώτιος Ματσίγκος που τερμάτισε σε 2:15:27 και ακολούθησε ο Αντώνιος Πρωτοπαπαδάκης με χρόνο 2:21:48, ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε ο Ευτύχης Νασόπουλος που τερμάτισε σε 2:23:32.

Η Κατερίνα Δρακάκη ήταν νικήτρια με χρόνο 3:19:37, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Αλεξάνδρα Βαρδουλάκη με χρόνο 3:27:54 και τρίτη ήταν η Ελένη Γαλεράκη με χρόνο 3:41:26.

Τα αποτελέσματα στα 20,5χλμ

Πρωτιές για Ματσίγκο και Δρακάκη στον 6ο Ορεινό Αγώνα Κροκόδειλος Trail runbeat.gr

Συνολικά 76 δρομείς τερμάτισαν στον αγώνα των 9,3χλμ με τον Αντώνη Κωστάκη να περνά πρώτος τη γραμμή του τερματισμού σε 45:29. Δεύτερος ήταν ο Γιάννης Θωμαδάκης με χρόνο 48:09 και τρίτος ο Δημήτρης Παπαδογιαννάκης με χρόνο 49:45.

Η Καλλιόπη Λογοθέτη έκοψε το νήμα στις γυναίκες με χρόνο 1:00:41. Δεύτερη ήταν η Θεοδώρα Δαράκη με χρόνο 1:05:12 και τρίτη η Δήμητρα Μαρακά με χρόνο 1:07:03.