Sougliani Trail: Πρωτιές για Καραπαλή και Παπαδόπουλο

Runbeat Team   18:24 02-05-2023

Περισσότεροι από 200 δρομείς από όλη την Ελλάδα συμμετείχαν και φέτος στον Sougliani Trail απόστασης 25χλμ και Sougliani Path απόστασης 12χλμ που πραγματοποιήθηκαν προχθές Κυριακή 30/4 στον Σταυρό Θεσσαλονίκης.

Παρότι την ίδια μέρα πραγματοποιήθηκε ο Διεθνής Μαραθώνιος «Μέγας Αλέξανδρος», αρκετοί ήταν οι δρομείς που επέλεξαν τον συγκεκριμένο αγώνα ορεινού τρεξίματος.

Στον αγώνα των 25χλμ εκκίνησα 109 δρομείς εκ των οποίων το νήμα έκοψε ο Νικόλαος Καραπαλής με 2:48:00. Δεύτερος ήταν ο Αριστείδης Παπαδόπουλος με 2:51:05 και τρίτος ο Ιωάννης Αναστασιάδης με 2:51:9.

Η Σταυρούλα Στάθη ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί των νικητριών τερματίζοντας σε 3:58:11, ενώ τη 2η θέση κατέλαβε η Σουζάνα Κέλλυ με 4:00:24 και την 3η η Χριστίνα Σαχανίδου με 4:19:59.

Sougliani Trail: Πρωτιές για Καραπαλή και Παπαδόπουλο runbeat.gr

Περισσότεροι ήταν οι δρομείς που επέλεξαν τη μικρότερη διαδρομή, όπου την πρώτη θέση κατέκτησε ο Σπυρίδων Ιωάννης Παπαδόπουλος με χρόνο 1:23:38. Δεύτερος ήταν ο Κωνσταντίνος Αναστασιάδης με 1:25:36 και τρίτος ο Ιωάννης Θεοδωράκης με 1:27:01.

Η Μαρία Στάμου έκοψε το νήμα στις γυναίκες με χρόνο 1:44:12 και ακολούθησαν οι Adriana Pancheva με 1:47:06 και Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου με 1:48:09.