Όλα όσα έγιναν στον 7ο Ημιμαραθώνιο Σπερχειού «Αθανάσιος Ακρίδας»

Runbeat Team   11:58 26-03-2024

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στην Σπερχειάδα Φθιώτιδας ο 7ος Ημιμαραθώνιος Σπερχειού «Αθανάσιος Ακρίδας» το περασμένο σαββατοκύριακο.

Αρκετοί ήταν οι δρομείς που επέλεξαν είτε τον ημιμαραθώνιο, είτε τον Λαϊκό Αγώνα «Καλύβα Στεφανή» για να συμμετάσχουν στη διοργάνωση που αποτελεί θεσμό για την περιοχή. Χαρακτηριστική φιγούρα ήταν ο 93χρονος Στέλλιος Πρασσάς που συμμετείχε στον αγώνα των 5χλμ περνώντας τα δικά του μηνύματα (δες εδώ).

Στον ημιμαραθώνιο το νήμα έκοψε ο Βασίλης Καρπούζας τερματίζοντας σε 1:28:14, ενώ ακολούθησε ο Φάνης Κάτσικας με 1:29:48 και την τρίτη θέση κατέκτησε ο Θανάσης Χάδος με 1:35:05.

Νικήτρια ήταν η Ελένη Μπίσκα με χρόνο 1:42:58, δεύτερη ήταν η Αλεξάνδρα Καρζή με 1:44:21 και τρίτη η Νικολίνα Μουαίμη με 1:47:26.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων πρωταγωνίστριες μπορεί να πει κανείς ότι ήταν οι γυναίκες. Ταχύτερος όλων ήταν ο Σπύρος Βιτσεντίνης που τερμάτισε σε 24:44, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Σπυριδούλα Σουμά που τερμάτισε σε 25:28 και ήταν η νικήτρια του αγώνα. Τρίτος στη γενική ήταν ο Γεώργιος Νεξαίδος με χρόνο 25:44, ενώ στην τέταρτη θέση ακολούθησε η Μαρίνα Βλαχογιάννη με χρόνο 26:10. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών ανέβηκε ο Τάσος Σβαρνάς που τερμάτισε σε 26:18 και ήταν πέμπτος στη γενική, ενώ αντίστοιχα στο τρίτο σκαλί των νικητριών ανέβηκε η Ουρανία Καψαδάμη που ήταν έκτη στη γενική με χρόνο 26:27.