Ultra Sierra Nevada: Σημαντικές διακρίσεις για το ελληνικό ορεινό τρέξιμο-Εξαιρετικές επιδόσεις από την 22μελής ελληνική αποστολή στην Ισπανία

Runbeat Team   19:55 03-04-2022

Εξαιρετικός ήταν ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής στην Ισπανία και συγκεκριμένα στη διοργάνωση Ultra Sierra Nevada, με τον Θανάση Παγουνάδη να τερματίζει στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης στη διαδρομή των 25 χιλιομέτρων με χρόνο 2:13:53, τον Βασίλη Μπαλαμώτη να καταλαμβάνει την 7η θέση της γενικής με χρόνο 2:23:19 και τον Γιώργο Διαλεκτό την 11η με χρόνο 2:26:55.

Πιο κάτω στην 13η θέση στον ίδιο αγώνα τερμάτισε ο Πρόδρομος Παρουτογλου με χρόνο 2:36:40, στην 19η θέση ο Ιωάννης Γάκος με χρόνο 2:49:02, στην 92η θέση ο Παναγιώτης-Βασίλειος Παπαδόπουλος με χρόνο 3:32:22, στην 97η θέση ο Αναστάσιος Σαρακενίδης με χρόνο 3:34:15, στην 102η θέση και η πρώτη ελληνίδα γυναίκα στον αγώνα των 25 χιλιομέτρων τερμάτισε η Αρτεμισία Μαρτζούκου με χρόνο 3:35:17, ενώ στην 107η θέση ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο Ευάγγελος Κοκοκιός με χρόνο 3:37:29.

Ακόμα, ο Κωνσταντίνος Καρμας τερμάτισε στην 158η θέση με χρόνο 3:51:31, η Χριστίνα Λασκαρίδη στην 220η θέση της γενικής κατάταξης με χρόνο 4:09:04 και η Βασιλική Τριάντου στην 329η θέση με χρόνο 5:01:52.

Στην απόσταση του Μαραθωνίου ο Σάκης Δασκαλόπουλος τερμάτισε στην 82η θέση της γενικής κατάταξης με χρόνο 5:37:59, στην 119η θέση τερμάτισε η Θεοκτίστη Ντουμάνη με χρόνο 5:57:31, ο Κωνσταντίνος Μπουζης στην 145η θέση με χρόνο 6:13:23 και στην 168η θέση ο Χρήστος Τσιουραντάνης με χρόνο 6:22:41.

Στoν αγώνα trail των 65 χιλιομέτρων ο Νίκος Παραδεισόπουλος τερμάτισε στην 56η θέση της γενικής κατάταξης με χρόνο 9:24:57, ο Μιχάλης Χουλης βρέθηκε στην 63η θέση με χρόνο 9:30:45, η εξαιρετική Νίκη Ζιώγα τερμάτισε στην 84η θέση της γενικής κατάταξης και παράλληλα στην 5η θέση γυναικών και δεύτερη στην κατηγορία της με χρόνο 9:50:26, στην 151η θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισε ο Βασίλης Καλογερόπουλος με χρόνο 10:56:18 και στην 301η θέση ο Ιωάννης Πολυμενάκος με χρόνο 13:38:10.

Να σημειωθεί πως η ελληνική αποστολή απαρτιζόταν από 22 αθλητές, κάτι το οποίο δείχνει πως το ελληνικό trail running συνεχίζει δυναμικά την ανοδική του πορεία.