Runbeat Team   20:04 30-08-2022

Ο θρυλικός Kilian Jornet πήρε ακόμα μία μεγάλη νίκη στο Ultra Trail Du Mont Blanc σημειώνοντας μάλιστα και ρεκόρ διαδρομής στη διοργάνωση του 2022 με 19:49:30. Ο τρομερός υπεραθλητής αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα κατά τη διάρκεια του δύσκολου αγώνα 170 χιλιομέτρων και 10.000μ. θετικής υψομετρικής όμως κατάφερε να φορέσει το… στέμμα του νικητή για 4η φορά στην καριέρα του.

Ο Ισπανός αντιμετώπισε πρόσφατα πρόβλημα με τον κορωνοϊό, ενώ όπως αποκάλυψε μετά το τέλος του αγώνα, υπήρξε στιγμή που σκέφτηκε να αποχωρήσει από την διαδρομή λόγω πόνων. Περίπου στο 120ο χιλιόμετρο, o Jornet αντιμετώπισε σημαντικούς πόνους και ήταν μία… ανάσα από το να τα παρατήσει.

UTMB: Η κίνηση του Blanchard που έδωσε δύναμη στον Jornet να συνεχίσει και να κάνει ρεκόρ διαδρομής μετά τους πόνους στο 120ο χιλιόμετρο runbeat.gr

Εκείνη τη στιγμή, ο Mathieu Blanchard τον πέρασε και μάλιστα του ζήτησε συγνώμη, που εκμεταλλεύτηκε την κατάστασή του για να βρεθεί στην πρώτη θέση. Αυτή η όμορφη κίνηση του Blanchard, έδωσε δύναμη στον Jornet ο οποίος ανέκτησε τις δυνάμεις του, ανέβασε ρυθμούς και τελικά τερμάτισε πρώτος με 19:49:30, ενώ ο Mathieu Blanchard πήρε την δεύτερη θέση με 19:54.

Κεντρική φωτογραφία: UTMB/Paul Brech