Veikou Trail 2022: Ξεχώρισαν με τις νίκες τους Διαλεκτός και Σαράντη

Runbeat Team   13:40 06-02-2022

Έγιναν γνωστά τα αποτελέσματα των τριών αγώνων που έγιναν στο πλαίσιο του Veikou Trail, που διοργανώθηκε στο Άλσος Βεϊκού. Η διοργάνωση περιλαμβάνει έναν αγώνα trail 5 χιλιομέτρων, έναν των 10 και έναν αγώνα σκυταλοδρομίας 2 x 5 χιλιομέτρων.

Στον μεγαλύτερο, βάσει απόστασης αγώνα του Veikou Trail νικητής ήταν ο Γιώργος Διαλεκτός, επικρατώντας με σχετική ευκολία και με χρόνο 43:47. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Γιώργος Μπαρπουδης (46:24) και τρίτος τερμάτισε ο Δημήτρης Ροντόπουλος με 51:48.

Στα 10 χιλιόμετρα γυναικών πρώτη τερμάτισε η Νίκη Σαράντη με χρόνο 57:52, ενώ η Άννα Χασιώτη τερμάτισε δεύτερη με 59:33. Τρίτη βρέθηκε η Ζωή Κοτζια με 1:01.57. Η Σαράντη τερμάτισε στην 17η θέση της γενικής κατάταξης, η Χασιώτη στην 21η και η Κοτζια στην 30η.

Δείτε τα αποτελέσματα του αγώνα των 10 χιλιομέτρων.

Ο αγώνας των 5 χιλιομέτρων είχε αρκετό ανταγωνισμό, με τον Δημήτρη Καξήρη να κόβει πρώτος το νήμα του τερματισμού, με χρόνο 25:19. Η Χρήστος Κριεμπάρδης τερμάτισε λίγο πίσω του με 25:32, ενώ με επίσης μικρή διαφορά τρίτος βρέθηκε ο Χρήστος Φλόκας με 25:40.

Η Αντωνία Τσαπακλη τερμάτισε στην 7η θέση γενικής και πρώτη από τις γυναίκες με 29:34, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Αναστασία Σκλαβενίτη (33:09). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Σεβαστή Καποτα με χρόνο 34:25.

Δείτε τα αποτελέσματα του αγώνα των 5 χιλιομέτρων.

Ο αγώνας της σκυταλοδρομίας με τα δύο «5άρια» είχε νικητές τους Αντώνη και Μανώλη Βασιλάκη με 53:50. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε το ζευγάρι Θανάσης Σαρρής – Αλέξανδρος Κουτσωνας (55:03) και στην τρίτη το ζευγάρι Δημήτρης Παπατσάκωνας – Γιώργος Τζουβίστας με 55:33.

Δείτε τα αποτελέσματα του αγώνα της σκυταλοδρομίας.