Zagori Mountain Running: Ξεχώρισαν Φραγκούλης και Χαιροπούλου στον αγώνα των 21 χλμ.

Runbeat Team   16:16 25-07-2021

Ολοκληρώθηκε και η τρίτη ημέρα του επετειακού Zagori Mountain Running, με τους αγώνες των 21 και 10 χιλιομέτρων. Οι δρομείς που τερμάτισαν στις πρώτες θέσεις σημείωσαν αρκετά καλές επιδόσεις, διατηρώντας ζωντανό το ενδιαφέρον της διοργάνωσης. Να θυμίσουμε ότι χθες έγιναν οι αγώνες TeRA 80km και Marathon 44+.

O αγώνας Half Marathon 21km που ξεκίνησε στις 7:45 το πρωί είχε μεγάλο νικητή στους άνδρες τον Άγγελο Φραγκούλη με χρόνο 1:51:38, και τον Μπιλ Μπαλαμιώτη να ακολουθεί λίγο πίσω του με 1:52:05. Τρίτος και επίσης αρκετά κοντά τερμάτισε ο νεαρός, γεννημένος το 2001 Λάμπρος Μπασιαδήμας με 1:52:45. Την πεντάδα των ανδρών συμπλήρωσαν οι Σωτήρης Παπαποστόλου (1:54:55) και Δήμος Μαγγίνας (1:55:34).

Στον ημιμαραθώνιο των γυναικών, τη νίκη με χρόνο 2:22:47 πήρε η Δήμητρα Χαιροπούλου, ενώ δεύτερη τερμάτισε η Αναστασία Τζάρου 2:26:49. Από εκεί και πέρα, Τρίτη η νεαρή Μαρία Λουφέκη με 2:28:38, τέταρτη η Νατάσα Σπανού με 2:30:06 και Πέμπτη η Παναγιώτα Ράπτη με 2:35:00.

Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του αγώνα.

Στη συνέχεια, το πρόγραμμα περιελάμβανε τον αγώνα Entry Race 10km, που είχε επίσης ως σημείο εκκίνησης και τερματισμού το Τσεπέλοβο. Στους άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο Γιώργος Δημουλάς με 42:55, δεύτερος ο Θανάσης Μπαρμπαγιάννης με 44:39 και τρίτος ο Γιάννης Σταλίκας με 45:03. Την τέταρτη θέση στα 10 χιλιόμετρα των ανδρών πήρε ο Θωμάς Σολωμός με 46:40 και την πεντάδα συμπλήρωσε ο Απόστολος Κατσαβριάς με 46:44.

Στον αντίστοιχο αγώνα των γυναικών ξεχώρισε η παρουσία της γεννημένης το 2004 Δέσποινας Φλώκα, που τερμάτισε στην τρίτη θέση με χρόνο 58:57. Την πρώτη θέση πήρε η Παναγιώτα Τόκα με 51:11, την δεύτερη η Έλενα Κλαπανάρα με 58:27, ενώ την τέταρτη και την πέμπτη θέση πήραν οι Ειρήνη Καρπαθίου (1:00:05) και Δήμητρα Φαφάλη (1:01:23) αντίστοιχα.