Runbeat Team   9:06 18-12-2023

Ο Γιάννης Ζερβάκης ήταν και φέτος νικητής στον αγώνα 10,2 χιλιομέτρων στο 3ο Κέρη Cross Country Race, το οποίο πραγματοποιήθηκε χθες (17/12) στο Ηράκλειο της Κρήτης. Είναι ένας αγώνας που αρέσει στον έμπειρο δρομέα, ο οποίος όχι μόνο κατέκτησε τη νίκη, αλλά βελτίωσε και το δικό του ρεκόρ αγώνων που ήταν 38:55. Ο Ζεβράκης τερμάτισε χθες σε 38:39 κατακτώντας την πρώτη θέση και βελτιώνοντας κατά έξι δέκατα του δευτερολέπτου το δικό του ρεκόρ. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Γιώργος Κουτρούλης με χρόνο 43:15και τρίτος ήταν ο Λάμπρος Φακίτσας με 45:26. Νικήτρια στα 10 χιλιόμετρα ήταν η Δήμητρα Ανδρούτσου με χρόνο 53:53, ενώ δύο δευτερόλεπτα (53:55) αργότερα τερμάτισε στη δεύτερη θέση η Ιωάννα Μακρή. Τρίτη ήταν η Carolina Salassa με 54:00.

Ο Σπύρος Δαβράδος ήταν ο δρομέας που έκοψε το νήμα στα 5 χιλιόμετρα τερματίζοντας σε 20:57. Δεύτερος ήταν ο Μανώλης Μαγκαφουράκης με χρόνο 21:00 και τρίτος ο Δημήτρης Συσκάκης με 21:46.

Η Αλεξάνδρα Σμυρνάκη ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των νικητριών καθώς ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό σε 25:42, δεύτερη ήταν η Βαγγελιώ Κατσαράκη με 27:15 και τρίτη η Χρυσούλα Κάββου με 29:10.

3ο Κέρη Cross Country Race: Νικητής ξανά ο Γιάννης Ζερβάκης με νέο ρεκόρ διαδρομής runbeat.gr