Βαλένθια: Ρεκόρ διαδρομής από τον Lemma και 4ος με παγκόσμιο ρεκόρ 40+ ο Βekele (Vid)

Runbeat Team   11:56 03-12-2023

Η Βαλένθια μας προσέφερε ακόμα έναν μοναδικό μαραθώνιο, με κορυφαίους αθλητές και μεγάλες επιδόσεις. Ο φετινός νικητής του εξαιρετικά γρήγορου αγώνα είναι ο Sisay Lemma, που με 2:01:47 σημείωσε νέο ρεκόρ διαδρομής και παράλληλα την 6η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην απόσταση! Ο Αιθίοπας έχει αποδείξει ότι είναι ένας πολύ σταθερός δρομέας με την δυνατότητα να πραγματοποιήσει εξαιρετικές επιδόσεις.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Alexander Mutiso από την Κένυα σε 2:03:11, που αποτελεί νέο ατομικό του ρεκόρ, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Αιθίοπας Dawit Wolde με 2:03:48. Ο Kenenisa Bekele, που δεν αποκλείεται να έτρεξε και τον τελευταίο μαραθώνιο της καριέρας του τερμάτισε τέταρτος με 2:04:19, που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ στην ηλικιακή κατηγορία 40+ των ανδρών.

Ο Joshua Cheptegei έμεινε πίσω και δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλό στον αγώνα, αφού τερμάτισε σε 2:08:59 έχοντας ταλαιπωρηθεί σε αρκετά σημεία στο δεύτερο μισό της διαδρομής, στο ντεμπούτο του στον μαραθώνιο. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο TarikuNovales σημείωσε νέο Εθνικό ρεκόρ Ισπανίας στον μαραθώνιο με 2:05:48.