Επιτυχημένη η γιορτή του 5ου Kissavos Marathon Race στην Αγιά Λάρισας

Runbeat Team   11:58 02-05-2023

Σε μία μεγάλη γιορτή του αθλητισμού εξελίχθηκε ο 5ος Kissavos Marathon Race – Green Way «Ευάγγελος Κουμπάρο» που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή 30/04 » στην Αγιά Λάρισας. Εκατοντάδες δρομείς πήραν μέρος στους τρεις αγώνες που πραγματοποιήθηκαν, ενώ αρκετός ήταν και ο κόσμος που παρακολούθησε από κοντά τη διοργάνωση χειροκροτώντας τους μετέχοντες.

Την ευθύνη των αγώνων είχε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Αγιάς με τη με τη στήριξη της Περιφέρειας Θεσσαλίας, του Δήμου Αγιάς, συλλόγων και φορέων, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια του μεγάλου χορηγού “Μήλα Αγιάς”.

Περίπου 100 δρομείς μπήκα σε θέση εκκίνησης στον απαιτητικό αγώνα των 40 χιλιομέτρων, όπου την πρώτη θέση πανηγύρισε ο Χρήστος Παρμάκης με χρόνο 4:10:00. Αρκετά πιο πίσω τερμάτισε ο Μίλτος Μαρκόπουλος με 4:16:15 και τρίτος ήταν ο Βασίλης Μπουραζάνας με 4:37:56. Εξαιρετική ήταν η Maurer Stefanie, η οποία ήταν 6η στη γενική και φυσικά η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με το χρονόμετρο να γράφει 4:46:17. Δεύτερη ήταν η Δήμητρα Χαιροπούλου με 5:07:17 και στην 3η θέση τερμάτισε η Ιφιγένεια Γάτσιου με 5:43:22.

Επιτυχημένη η γιορτή του 5ου Kissavos Marathon Race στην Αγιά Λάρισας runbeat.gr

Το νήμα στα 21 χιλιόμετρα έκοψε ο Αριστείδης Γκιζλής με χρόνο 1:39:52, δεύτερος ήταν ο Ανδρέας Λιάκος με 1:43:15 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Κουτσιούκης με 1:47:33. Η Χρύσα Βλησσαρούλη ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό κατακτώντας και την 8η θέση στη γενική με χρόνο 2:02:57. Το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν οι Γεωργία Τσιάγγαλη με 2:22:14 και Αθανασία Ανδρίτσου με 2:22:15.

Ο αγώνας των 12 χιλιομέτρων συγκέντρωσε τις περισσότερες συμμετοχές με τον Δημήτρη Κούρτη να πανηγυρίζει τη νίκη με χρόνο 59:56. Δεύτερος ήταν ο Αργύρης Τότσκας με 1:01:49 και στην 3η θέση τερμάτισε ο Στέλιος Μυσιρλάκης με 1:03:10. Η Έφη Ζελεσιάδου ήταν νικήτρια με χρόνο 1:15:29, ακολούθησε η Αναστασία Παπά με 1:15:42 και τρίτη ήταν η Κλεοπάτρα Καρακώστα με 1:19:02.