Κένταυρος Pelion Marathon 2022: Έτρεξαν στα μαγικά μονοπάτια του Πηλίου

Runbeat Team   10:52 14-06-2022

Μεγάλη ήταν η ανταπόκριση των φίλων του trail running στη διεξαγωγή των αγώνων ορεινού τρεξίματος «Κένταυρος Pelion Marathon 2022», ο οποίος πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 12/6 στο Πήλιο από το Σύλλογο Δρομέων Υγείας ΒΟΛΟΥ, σε συνεργασία με την εταιρία υπαίθριων δραστηριοτήτων True Adventure.

Συνολικά πραγματοποιήθηκαν τρεις αγώνες, ένας 44 χιλιομέτρων, ένας 21 χιλιομέτρων και ένας 6χλμ.

Στον απαιτητικό αγώνα των 44,8 χιλιομέτρων μπήκαν σε θέση εκκίνησης 40 δρομείς εκ των οποίων τερμάτισαν οι 39. Νικητής αναδείχτηκε ο Χρήστος Παρασκευάς με χρόνο 4:23:38. Τρία λεπτά αργότερα (4:26:36) τερμάτισε ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης κατακτώντας τη 2η θέση, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Απόστολος Νικολάου με χρόνο 5:09:16.

Η Γεωργία Μήτσιου ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 7:17:5, δεύτερη ήταν η Δήμητρα Κωνσταντίνου με 7:31:28 και τρίτη η Χριστίνα Μαρούγκα με 7:31:29.

Τα αποτελέσματα στα 44 χιλιόμετρα

Περισσότεροι ήταν οι μετέχοντες στην απόσταση των 23,1 χιλιομέτρων με τον Δημήτρη Μπήτο να αναδεικνύεται νικητής διανύοντας την απόσταση σε 2:09:23. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Φιλάτερος Κυριακάκης με 2:15:28 και στην 3η ο Θανάσης Χάδος με 2:22:50.

Από τις γυναίκες το νήμα έκοψε η Γεωργία Μπαρούτα με 2:49:34, δεύτερη ήταν η Νατάσα Νάσικα με 2:51:06, ενώ η τριάδα συμπληρώθηκε από την Ιωάννα Αντωνάκη με 3:19:50.

Τα αποτελέσματα στα 23,1 χιλιόμετρα

Τέλος, στα 6 χιλιόμετρα νικητής αναδείχτηκε ο Βασίλης Κωνσταντίνου με 24:47, δεύτερος ήταν ο Στέλιος Μόλικο με 25:31 και τρίτος ο Νίκος Δήμτσας με 26:06. Την γυναικεία τριάδα των νικητριών αποτέλεσαν η Δήμητρα Γιαταγάνα με 33:08, η Τόνια Τσιργιάννη με 33:54 και η Μαρία Παπαδημητρίου με 34:26.