Kotut και Maru ήταν οι νικητές στον Μαραθώνιο της Φλωρεντίας

Runbeat Team   9:32 29-11-2021

Ο Κενυάτης Cybrian Kotut και η Tsehay Alemu Maru από την Αιθιοπία ήταν οι νικητές στον 37οAsics Firenze Marathon που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή.

Ο Kotut πέρασε τη γραμμή του τερματισμού με το ρολόι να γράφει 2:08:59, σημειώνοντας τον 2ο καλύτερο χρόνο στην ιστορία του Μαραθωνίου της Φλωρεντίας.

Ο 29χρονος έχασε το ρεκόρ του James Kutto’s για 17 δευτερόλεπτα. Ο Samuel Lomoi από την Κένυα τερμάτισε στη 2η θέση βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ σε 2:09:54 από 2:12:14 που ήταν το προηγούμενο. Στην 3η θέση τερμάτισε ο Olivier Irabaruta από το Μπουρουντί με χρόνο 2:10:13.

Στον αγώνα των γυναικών, η Maru σημείωσε τον 4ο καλύτερο χρόνο στην ιστορία της διοργάνωσης τερματίζοντας σε 2:27:17. Το φινάλε μάλιστα ήταν συγκλονιστικό για τις γυναίκες καθώς η δεύτερη, επίσης από την Αιθιοπία, MegertuIfa Geletu τερμάτισε 4 δευτερόλεπτα αργότερα. Στην 3η θέση τερμάτισε η Κενυάτισσα Mercy Kwambai με χρόνο 2:27:32.