Μαραθώνιος Abu Dhabi: Νικητής ο… λαγός του αγώνα, ο Κενυάτης Timothy Kiplagat Ronoh

Runbeat Team   10:45 17-12-2022

Ο Timothy Kiplagat Ronoh έκανε τη μεγάλη έκπληξη στον Μαραθώνιο του Abu Dhabi κατακτώντας την πρώτη θέση με χρόνο 2:05:20, χρόνος που αποτελεί και ατομικό του ρεκόρ.

Ο Κενυάτης δρομέας είχε το ρόλο του «λαγού» στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε σήμερα (17/12) το πρωί και όμως κατάφερε να διατηρήσει την πρώτη θέση και τελικά να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη.

Το μεγάλο φαβορί του αγώνα, ο Dickson Kiptolo Chumba έμεινε τελικά στην 6η θέση με χρόνο 2:14:46.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο επίσης Κενυάτης Felix Kimutai με χρόνο 2:09:32 και τρίτος ήταν ο Αιθίοπας Adeladlew Mamo Gebreyohannes με 2:09:42.

Από τις γυναίκες, την πρώτη θέση κατέκτησε η Eunice Chebichii Chumba από το Μπουρουντί με 2:20:40 και ακολούθησε η Κενυάτισσα Angela Jemesunde Tanui με 2:21:12 και η δρομέας από την Αιθιοπία, Mare Dibaba Hurssa με 2:21:25.