Runbeat Team   16:52 08-04-2022

Νέες επιτυχίες σημείωσαν στη Βουλγαρία οι αθλητές και οι αθλήτριες της Εθνικής ομάδας μοντέρνου πεντάθλου και του Πανελλήνιου ΓΣ, που γυμνάζονται υπό τις οδηγίες του Αλέξανδρου Πανταζίδη. Πήραν μέρος στο ΟΡΕΝ Εαρινό Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών και U21 (χωρίς ιππασία) της γειτονικής χώρας και επέστρεψαν οδικώς από τη Σόφια στην Αθήνα με τέσσερα μετάλλια, ένα χρυσό, ένα αργυρό κι δύο χάλκινα.

Στις γυναίκες και στην U21 η 19χρονη Κωνσταντίνα Τσολάκη πήρε την 3η θέση και στις δύο κατηγορίες, με πρώτη θέση και 21-3 χτυπήματα στο ξίφος μονομαχίας, με ατομικό ρεκόρ στα 200μ. ελεύθερο της κολύμβησης (2.32.62) και με 14.52.32 στο Laser Run, συγκεντρώνοντας 935 βαθμούς. Στην πρώτη τους διεθνή συμμετοχή η 17χρονη Δημήτρα Πατσούρα και η 16χρονη Θεοδώρα Καλογερόπουλου πήραν την 8η και την 9η θέση με 811 και 802 βαθμούς αντίστοιχα, ενώ η ελληνική ομάδα το αργυρό μετάλλιο στο ομαδικό.

Ο 18χρονος Φίλιππος Σεχίδης τερμάτισε στην πέμπτη θέση στους άνδρες και την τέταρτη στην U21, χάνοντας το μετάλλιο για ένα βαθμό, συγκεντρώνοντας 1132 βαθμούς (14-9 ξιφασκία, 2.08.04 κολύμβηση, 11.36.95 Laser Run). O 14χρονος Αγγελος Πατσούρας πήρε την 7η θέση στην U21 με 1007 βαθμούς και ο 15χρονος Έντουαρτ Παουλέτ την 9η με 973 βαθμούς, με την ομάδα μας να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό.

Ο 18χρονος πρωταθλητής μας Δημήτρης Δραζίνος τερμάτισε πρώτος στην κολύμβηση (2.00.28 στα 200μ. ελεύθερο), αλλά στην ξιφασκία, ενώ έκανε κι εκεί καλή εμφάνιση, αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πόδι και συνεννόηση με τον προπονητή του σταμάτησε για προληπτικούς λόγους.

Μοντέρνο Πένταθλο: Τέσσερα μετάλλια για την Εθνική στο ΟΡΕΝ της Βουλγαρίας (Pics) runbeat.gr