Σεχίδης, Νίκα και Πατσούρα πρωταθλητές Ευρώπης στο Laser Run!

Runbeat Team   12:04 11-10-2022

Σε ελληνικό θρίαμβο εξελίχθηκε στον Μαραθώνα η τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Biathe – Triathle – Laser Run, καθώς στο ατομικό αγώνισμα του Laser Run (5X600μ. δρόμος – 4Χ5 εύστοχες βολές σκοποβολή με ακτίνα laser από τα 10 μέτρα) ο 18χρονος Φίλιππος Σεχίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των ανδρών (10.04.71), η 27χρονη Πηνελόπη Νίκα το χρυσό στις γυναίκες (11.30.97) και η 17χρόνη Δήμητρα Πατσούρα την πρωτιά (11.55.63) στην κατηγορία Κ21 με πολύ καλές επιδόσεις.

Μετάλλια κατέκτησαν ακόμη η Αριάδνη Νάσκαρη (2η στις γυναίκες), ο Άγγελος Πατσούρας (2ος στην Κ15), η Αθηνά Σάρρα (3η στην Κ21) και η μικρούλα Ειρήνη Γιανννουλάκη στην Κ11.

Στη mixed relay του Laser Run η Ελλάδα κατέκτησε άλλα τέσσερα μετάλλια. Οι Φίλιππος Σεχίδης – Αριάδνη Νάσκαρη ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στην Κ19, οι Χάρης Μάινα – Δήμητρα Πατσούρα ήταν 2οι στην Κ21, ο Ανδρέας Τσαβαλιάς – Ειρήνη Γιαννουλάκη 2οι στην  Κ11, και Άγγελος Πατσούρας – Μαρίλια Πατσούρα 3οι στην Κ15.

Σεχίδης, Νίκα και Πατσούρα πρωταθλητές Ευρώπης στο Laser Run!   runbeat.gr

Οι αγώνες ολοκληρώθηκαν την Κυριακή το απόγευμα με τη mixed relay του Triathle (τρέξιμο – σκοποβολή – κολύμβηση), όπου κι εκεί η Ελλάδα πρωταγωνίστησε με δύο χρυσά μετάλλια από τους Φίλιππο Σεχίδη – Δήμητρα Πατσούρα στην Κ19 και τους Χάρη Μάινα – Αριάδνη Νάσκαρη στην Κ21, ενώ οι Άγγελος Πατσούρας – Ολυμπία Παινέση πήραν την 2η θέση στην Κ15.

Στους αγώνες συμμετείχαν περισσότεροι από 250 αθλητές και αθλήτριες όλων των ηλικιών από 19 χώρες (Μ. Βρετανία, Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία, Κύπρος, Τουρκία, Ουγγαρία, Μόνακο, Αυστρία, Σλοβακία, Λετονία, Εσθονία, Λιθουανία, Βουλγαρία, Ιταλία, Ουκρανία, Μολδαβία, Γεωργία και Ελλάδα), με τις αποστολές να μένουν ενθουσιασμένες από τη διοργάνωση και τη φιλοξενία, όπως φάνηκε και στην τελετή λήξης, αλλά και στο μικρό πάρτι, που ακολούθησε.