Ο απολογισμός της Ελλάδας στο 18ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου

Runbeat Team   14:29 25-07-2022

Η ολοκλήρωση του 18ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος βρήκε την Ελλάδα στην 33η θέση του πίνακα μεταλλίων χάρη στο ασημένιο μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος, αλλά παράλληλα άφησε πολλές όμορφες εικόνες, σημαντικές προσπάθειες και υποσχέσεις για το μέλλον.

Μπορεί η Κατερίνα Στεφανίδη να μην κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητριών στο επί κοντώ, όμως σημείωσε ρεκόρ φετινής σεζόν και έδειξε ότι στο Ευρωπαϊκό θα είναι πιο έτοιμη. Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε την 4η θέση στα 35 χιλιόμετρα βάδην με πανελλήνιο ρεκόρ, ενώ πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών.

Σημαντική και η παρουσία στον τελικό της σφυροβολίας του 22χρονου Χρήστου Φραντζεσκάκη που εάν εξελιχθεί μπορεί να πρωταγωνιστήσει τα επόμενα χρόνια.

Ο ΣΕΓΑΣ έκανε το δικό του απολογισμό για την παρουσία των Ελλήνων αθλητών κρίνοντάς τον σε γενικές γραμμές θετικό.

Όπως αναφέρει: «Ένα ακόμη Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πέρασε στην ιστορία και μαζί με αυτό και οι φοβερές επιδόσεις που σημειώθηκαν από το σύνολο των συμμετεχόντων στις δέκα ημέρες των αγώνων.

Η 18η στάση της διοργάνωσης βρήκε τη χώρα μας σταθερά παρούσα σε ένα μεγάλο γεγονός και σταθερά στο βάθρο των νικητών όπως συμβαίνει αδιάλειπτα από το 2015 κι έπειτα. Ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν ο αθλητής που έφερε τη χώρα μας στην 33η θέση του πίνακα των μεταλλίων με το ασημένιο μετάλλιο στο μήκος με άλμα στα 8,32 μέτρα. Ο κορυφαίος άλτης του μήκους, παρέμεινε στο βάθρο των νικητών για πέμπτη διαδοχική διοργάνωση, μετά τα χρυσά σε Βερολίνο (2018), Γλασκώβη (2019), Τορούν (2021), Τόκιο (2021) και Βελιγράδι (2022).

Ο 24χρονος μπορεί αυτή τη φορά να μην πέτυχε το άλμα που θα του έδινε το χρυσό, ωστόσο είναι σίγουρο πως πήρε όσα πρέπει από αυτόν το αγώνα, προκειμένου να συνεχίσει με το ίδιο και μεγαλύτερο ζήλο να κυνηγά την κορυφή σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις.

Κάτι παραπάνω από συγκλονιστική ήταν η παρουσία της Αντιγόνης Ντρισμπιώτη στα 35χλμ. βάδην. Η αθλήτρια του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου τερμάτισε στην 4η θέση με μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της κλάση, ένα χρόνο από την 8η θέση τους Ολυμπιακούς και λίγους μήνες από την έκτη στο Παγκόσμιο Ομάδων.

Η Ντρισμπιώτη απέδειξε περίτρανα πως η συνέπεια, η σωστή δουλειά και η προσήλωση στο στόχο φέρνουν διακρίσεις σαν αυτές που έχει πετύχει μέχρι σήμερα στην καριέρα της. Η 38χρονη έχει μπροστά μια ακόμη μεγαλύτερη πρόκληση, το Ευρωπαϊκό του Μονάχου, εκεί που έχει κάθε λόγο να σκέφτεται το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση.

Σταθερά ανάμεσα στις κορυφαίες βρέθηκε η Κατερίνα Στεφανίδη, που μετά την κατάκτηση δύο μεταλλίων στη διοργάνωση, ήταν πέμπτη με 4,70 μ., βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ.

Η αθλήτρια των 10 μεταλλίων σε μεγάλες διοργανώσεις έχει μπροστά της το Ευρωπαϊκό του Μονάχου, εκεί όπου θεωρείται φαβορί για μια θέση στο βάθρο.

Το τέταρτο μέλος της ομάδας μας που συμμετείχε σε τελικό ήταν ο Χρήστος Φραντζεσκάκης, που έκανε καλό αγώνα καταλαμβάνοντας τελικά την ένατη θέση με 77,04 μ. σε μια διοργάνωση, όπου κέρδισε πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια. Μία ανάσα από τον τελικό βρέθηκε η Τατιάνα Γκούσιν στο ύψος, που ισοφάρισε το φετινό της ρεκόρ (1,90 μ.) και έμεινε με διαφορά προσπαθειών εκτός συνέχειας.

Η Ελλάδα συμμετείχε στη διοργάνωση με 19 αθλητές και αθλήτριες. Με μια ομάδα φρέσκια, αποτελούμενη από αθλητές και αθλήτριες, που έχουν το μέλλον να διεκδικήσουν αυτά που δεν μπόρεσαν στο Όρεγκον. Πολλοί από αυτούς θα έχουν την ευκαιρία να δείξουν τις ικανότητες τους και στο Μόναχο, σε λίγες ημέρες από τώρα.

Το φετινό, ήταν το πρώτο Παγκόσμιο που έγινε στις ΗΠΑ, στο εντυπωσιακό Hayward Field. Στους αγώνες συμμετείχαν 1.700 αθλητές και αθλήτριες από 179 χώρες ενώ σημειώθηκε ρεκόρ και σε ότι έχει να κάνει με τις χώρες που κατέκτησαν έστω ένα μετάλλιο. Συνολικά 81 χώρες ανέβηκαν έστω και μία φορά στο βάθρο των νικητών, αριθμός μεγαλύτερος από τους 76 του 2019 στη Ντόχα.

Το Περού, το Καζακστάν και η Νιγηρία κατέκτησαν τα πρώτα τους χρυσά μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης, ενώ η ομάδα των ΗΠΑ κέρδισε τα περισσότερα μετάλλια, που έχει κατακτήσει μια χώρα σε μία διοργάνωση, συνολικά 33 εκ των οποίων τα 13 χρυσά.

Το Όρεγκον έδωσε σκυτάλη στη Βουδαπέστη, που θα φιλοξενήσει το 2023 στην 19 διοργάνωση στην ιστορία του θεσμού.

Ή αποστολή επιστρέφει στην Ελλάδα το πρωί της Τρίτης (26/7) στις 11.30 με την πτήση DL 222 από Ατλάντα.