Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Θα καταφέρει κάποιος να σπάσει την κυριαρχία του Barega στα 10.000μ.

Runbeat Team   9:27 14-07-2022

Μία επανάληψη του τελικού των 10.000μ. των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο θα αποτελέσει ο αντίστοιχος αγώνας του Όρεγκον στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.

Πέρυσι τέτοια εποχή όταν ακούστηκε το καμπανάκι του τελευταίου γύρου στα 10.000μ. επτά δρομείς διεκδικούσαν επί ίσοις όροις την πρωτιά. Και οι επτά θα είναι παρόντες στο Όρεγκον προμηνύοντας έναν εξίσου συναρπαστικό τελικό.

Στο Τόκιο κανείς δεν μπόρεσε να απαντήσει στο σπριντ του Selemon Barega στην τελική ευθεία που του χάρισε και το χρυσό μετάλλιο. Πίσω του τερμάτισε ο Joshua Cheptegei και τρίτος ήταν ο ​​Jacob Kiplimo, ενώ ακολούθησαν από κοντά οι Berihu Aregawi, Grant Fisher, Mo Ahmed και Rogers Kwemoi.

Παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον να δει κανείς πόσα πράγματα έχουν αλλάξει μέσα σε δώδεκα μήνες.

Ο Ολυμπιονίκης Selemon Barega αγωνίστηκε στα 5.000μ. στο Wanda Diamond League σε Γιουτζίν και Ρώμη όπου κατέλαβε την 3η και 4η θέση αντίστοιχα. Ήταν νικητής στο δοκιμαστικό των 10.000 μέτρων της Αιθιοπίας στο Χέντζελο στις 5 Ιουνίου, με χρόνο 26:44.73 και ήταν νικητής του Diamond League στο Παρίσι στις 18 Ιουνίου στα 5.000 μέτρα.

Το κλειδί θα μπορούσε κάλλιστα να είναι η ικανότητα οποιουδήποτε από τους αντιπάλους του Barega να τον πιάσουν στο τελικό σπριντ του, το οποίο τον χαρακτηρίζει ως δρομέα.

Έχουν περάσει τρία χρόνια τώρα από τότε που ο Cheptegei σημείωσε τα παγκόσμια ρεκόρ στα 10.000μ. (26:11.00) και στα 5000μ. (12:35.36). Βέβαια κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ. στο Τόκιο. Φέτος σε στάδιο έχει αγωνιστεί μόνο στα 5.000μ. στο Wanda Diamond League στο Γιουτζίν στις 27 Μαΐου, όπου κέρδισε με χρόνο 12:57.99. Επίσης έχει το κίνητρο να γίνει ο τέταρτος δρομέας που στέφεται παγκόσμιος πρωταθλητής στα 10.000μ. back-to-back, μετά τους Haile Gebrselassie, Kenenisa Bekele και Mo Farah.

Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι έχει ελπίδες και ο Kiplimo, αλλά και ο Νοτιοσουδανός πρόσφυγας Dominic Lobalu.

Ο Aregawi κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ των 5 χιλιομέτρων του Cheptegei με 12:49 στη Βαρκελώνη την παραμονή της Πρωτοχρονιάς και έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα για να κερδίσει στα 5000μ. του Diamond League στο Γιουτζίν τον Μάιο. Ο χρόνος του ήταν 12:50.05 τερματίζοντας μπροστά από τον Samuel Terefa (13:06.86) και τον Barega (13:07.30). Τερμάτισε τρίτος στο δοκιμαστικό της Αιθιοπίας στα 10.000μ. στο Χέντζελο, πίσω από τον Barega και τον Tadese Worku.

Ο 20χρονος Worku μπορεί να είναι άγνωστος στον πολύ κόσμο, αλλά κέρδισε τον παγκόσμιο τίτλο U20 στα 3000 μέτρα στο Ναϊρόμπι πέρυσι και ήταν δεύτερος στον αγώνα U20 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Cross Country στο Άρχους το 2019.

Ο Ahmed τερμάτισε έκτος στους δύο τελευταίους παγκόσμιους τελικούς των 10.000 μέτρων και ήταν επίσης όγδοος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το 2017 και ένατος στη Μόσχα το 2013. Ο Καναδός κατέκτησε επίσης μετάλλια στους τελικούς των 5.000μ. στα τελευταία Παγκόσμια πρωταθλήματα, ενώ ήταν 2ος στο Τόκιο πίσω από τον Cheptegei.

Όπως ο Ahmed έτσι και ο Fisher έχει προπονητή τον Jerry Schumacher στο Bowerman Track Club στο Πόρτλαντ του Όρεγκον. Γεννημένος στον Καναδά, ο Fisher κατέρριψε το ρεκόρ του Galen Rupp των ΗΠΑ στα 5000μ κλειστού στίβου στο David Hemery Valentine Invitational στη Βοστώνη τον Φεβρουάριο με χρόνο 12:53.73.

Κατέχει τον καλύτερο φετινό χρόνο στα 10.000 μέτρα, χάρη στο ρεκόρ των ΗΠΑ με 26:33.84 που σημείωσε στο Sound Running Track Meet στο Σαν Χουάν τον Μάιο. Ο Ahmed ήταν δεύτερος σε αυτόν τον αγώνα σε 26:34.14.