Πέμπτη στον κόσμο στα 200μ. η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου

Runbeat Team   8:16 06-08-2022

Άλλη μία εξαιρετική κούρσα πραγματοποίησε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου στον τελικό των 200μ. γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Κάλι.

Η Ελληνίδα σπρίντερ τερμάτισε 5η με χρόνο 23.42 και επιστρέφει από την Κολομβία με πολύ σημαντικές παραστάσεις και έχοντας κατακτήσει μία θέση που θα ζήλευαν πολλές έχοντας να συναγωνιστεί τις κορυφαίες αθλήτριες στον κόσμο.

Να σημειωθεί ότι ο τελικός των 200μ είχε προγραμματιστεί να ξεκινήσει στις 00:30 ώρα Ελλάδας όμως η μπόρα που ξέσπασε στο Κάλι είχε ως αποτέλεσμα να διακοπεί το αγωνιστικό πρόγραμμα και να ξεκινήσει μία ώρα αργότερα.

Τελικά ο αγώνας ξεκίνησε 1:35 τα ξημερώματα και όπως καταλαβαίνει κανείς η όλη καθυστέρηση επηρέασε και τις αθλήτριες που έπρεπε να διατηρηθούν ζεστές και έτοιμες.

Νικήτρια της κούρσας αναδείχτηκε η Τζαμαϊκανή Brianna Lyston με 22.65, ενώ τη 2η θέση κατέκτησε η Αμερικανίδα Jayla Lamison με ατομικό ρεκόρ 22.77 και 3η ήταν η Τζαμαϊκανή Alana Reid επίσης με ατομικό ρεκόρ 22.95.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (Α.Σ.Σ. Αλέξανδρος Μακεδονίας) γεννήθηκε στις 30 Ιουνίου, 2003 στα Κουφάλια Θεσσαλονίκης, πόλη στην οποία ζει και γυμνάζεται μέχρι σήμερα. Παράλληλα με τις προπονήσεις της σπουδάζει στη Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Προπονήτριά της είναι η Κατερίνα Αλεξοπούλου

Στο προηγούμενο πρωτάθλημα στο Ναϊρόμπι πήρε μέρος στα 200μ και ήταν 10η στον Ημιτελικό. Κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 με επίδοση 23.77 τρέχοντας στην 3η ημιτελική σειρά στον 3ο διάδρομο.

Στο φετινό πρωτάθλημα για να φτάσει στον τελικό χρειάστηκε να καταρρίψει πάλι το πανελλήνιο ρεκόρ με 23.20 τρέχοντας στη 2η ημιτελική σειρά στην 4η διαδρομή σημειώνοντας την έκτη καλύτερη επίδοση από τις αθλήτριες που μετείχαν στις τρεις ημιτελικές σειρές.

Ήταν νικήτρια επίσης στην πρώτη προκριματική σειρά και πέρασε στον ημιτελικό με την τέταρτη καλύτερη επίδοση των προκριματικών 23.43 λίγες ώρες μετά τη συμμετοχή της στα 100μ. όπου πήρε την ενδέκατη θέση με επίδοση 11.51.

Με ατομικό ρεκόρ στον τελικό ο Παυλίδης

Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξε πως βρίσκεται ο δισκοβόλος Δημήτρης Παυλίδης ο οποίος «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση από την πρώτη βολή.

Ο 19χρονος αθλητής που γυμνάζεται με τον Αλέξανδρο Παυλίδη βελτίωσε το ατομικό ρεκόρ στέλνοντας τον δίσκο στα 60.73μ. (προηγούμενο 60.27μ) και πέρασε στον τελικό ξεπερνώντας το όριο πρόκρισης που ήταν 60.50μ.

Ο πρωταθλητής μας που πέρασε στον τελικό με την τρίτη καλύτερη επίδοση των προκριματικών, χωρίς το άγχος της πρόκρισης σκέφτεται την παρουσία του στον τελικό που θα γίνει σήμερα Σάββατο 6/8 στις 23:30.

Στον τελικό του τριπλούν και η Σωτηρία Ράπτη

Συμμετοχή στον τελικό εξασφάλισε η Σωτηρία Ράπτη που αγωνίστηκε στο δεύτερο προκριματικό γκρουπ του άλματος τριπλούν και με άλμα στα 12.99μ που είχε στην πρώτη προσπάθεια πήρε την πέμπτη θέση στον γκρουπ και συνολικά την 10η θέση.

Η αθλήτρια που γυμνάζεται με την Δέσποινα Παπαβασιλάκη ήταν στον τελικό και στο προηγούμενο πρωτάθλημα στο Ναϊρόμπι όπου είχε πάρει την 10η θέση.

Ο τελικός του αγωνίσματος θα διεξαχθεί σήμερα Σάββατο 6/8 στις 23:50

Εκτός τελικού ο Μπουζάκης

Μακριά από το ατομικό του ρεκόρ βρέθηκε ο Κώστας Μπουζάκης που αγωνίστηκε στο πρώτο προκριματικό γκρουπ της δισκοβολίας. Με δύο άκυρες βολές, την πρώτη και την τρίτη και μία μόνο έγκυρη στα 53.79μ. ο αθλητής που γυμνάζεται με τον Γιώργο Μήλιο με ατομικό-φετινό ρεκόρ 61.42μ. ολοκλήρωσε έτσι την παρουσία του στο πρωτάθλημα. Να σημειώσουμε ότι είχε αγωνιστεί και στο περσινό πρωτάθλημα στο Ναϊρόμπι όπου ήταν άκυρος.

11ος ο Παπαστεργίου, 17η η Αντωνοπούλου, 23ος ο Μπαχός

Η πρώτη Ελληνική συμμετοχή στην χθεσινή 5η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ20 στο Κάλι της Κολομβίας ήταν στα 10.000μ βάδην της 17χρονης Αναστασία Αντωνοπούλου.

Η αθλήτρια του Ηλία Γκαραβέλα τερμάτισε στην 17η θέση με επίδοση 49.27.57. Η Αντωνοπούλου αγωνίστηκε και στο περσυνό πρωτάθλημα (εξ αναβολής λόγω της πανδημίας το 2020) στο Ναϊρόμπι όπου είχε τερματίσει 9η με επίδοση 49.31.80 ενώ φέτος επέστρεψε στο πρωτάθλημα με 49.23.73.

Παγκόσμια πρωταθλήτρια Κ20 αναδείχτηκε η Karla Ximena Serrano (Μεξικό) 46.24.35, δεύτερη η Ai Ooyama (Ιαπωνία) 46.24.44 και τρίτη η Ayane Yanai (Ιαπωνία) 46.43.07.

Στο ίδιο αγώνισμα, 10.000μ βάδην των ανδρών Κ20 η χώρα μας είχε διπλή εκπροσώπηση με τον 19χρονο Ανδρέα Παπαστεργίου που τερμάτισε στην 11η θέση με επίδοση 44.11.41 κοντά στο ατομικό του ρεκόρ ο αθλητή του Θανάση Δεληγιάννη (43.37.16).

Ο Ανδρέας Μπαχός τερμάτισε στην 24η θέση στα 10.000μ βάδην με επίδοση 46.15.84. Ο αθλητής που γυμνάζεται με τον Νίκο Τσιόφυλα μετείχε στο πρωτάθλημα με ατομικό ρεκόρ 43.440.34.

Παγκόσμιος πρωταθλητής ανδρών Κ20 στα 10.000μ βάδην αναδείχτηκε ο Τούρκος Mazlum Demir με επίδοση 42.36.02, δεύτερος ο Ismail Benhammouda (Αλγερία) 42.42.49 και τρίτος ο επίσης Τούρκος Hayrettin Yildiz 43.07.95.