Run Greece Ηρακλείου: Νικητές οι Γ. Ζερβάκης και Π. Βασιλειάδου στα 10χλμ (pics)

Runbeat Team   10:44 17-10-2021

Ο Γιάννης Ζερβάκης επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κατέκτησε την 1η θέση στα 10χλμ στο Run Greece Ηρακλείου!

Ο Λασιθιώτης πρωταθλητής ηγήθηκε από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο τερματίζοντας τα 10 χιλιόμετρα σε 32:29. Παράλληλα ο αθλητής του Τρίτωνα Χαλκίδας αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στα 10χλμ δρόμου καθώς το Run Greece του Ηρακλείου είχε οριστεί και ως Πανελλήνιο πρωτάθλημα από τον ΣΕΓΑΣ. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Μαστοράκης με 35:14., ενώ τρίτος ήταν ο Χριστόφορος Πρωτόπαπας με 35:45.

Από τους άνδρες, στη συνέχεια τερμάτισαν οι Σπύρος Κρυπωτός 36:04, Στέλιος Γεραντίδης (37:55), Χρήστος Κώνστας (38:02), Κώστας Μανιουδάκης (38:50), Γιάννης Λαυρεντάκης (38:55), Παντελής Καμπαξης (39:22) και Νίκος Κουβίδης (39:47).

Από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Πολυξένη Βασιλειάδου με χρόνο 39:59, που επίσης στέφθηκε πανελληνιονίκης, ενώ δεύτερη ήταν η Ειρήνη Πευκιανάκη με 40:11 και τρίτη η Μαριάννα Τρούλη με 41:26.

Στις επόμενες θέσεις βρέθηκαν οι Αιμιλία Πρωτογεράκη (43:36), Carolina Salassa (44:56), Ειρήνη Φουρναράκη (46:53), Ευαγγελία Βλαχάκη (47:51), Αντωνία Γιώτη (49:58), Έλενα Μαρκάκη (50:20) και Γεωργία Μαλεφιτσάκη (50:29).