Τετραπλή ελληνική εκπροσώπηση στον 19ο πρωτοχρονιάτικο μαραθώνιο της Ζυρίχης

Runbeat Team   10:48 03-01-2024

Με τη συμμετοχή τεσσάρων Ελλήνων πραγματοποιήθηκε με την αλλαγή του χρόνου ο 19ος πρωτοχρονιάτικος μαραθώνιος της Ζυρίχης, στον οποίο συμμετείχαν σχεδόν 1000 δρομείς από 47 χώρες του κόσμου!

Λίγο μετά την έλευση του 2024 δόθηκε το σύνθημα της εκκίνησης του αγώνα και με τη βοήθεια του καιρού όλα κύλησαν ιδανικά.

Στον μαραθώνιο συμμετείχαν δύο Έλληνες. Ο Σάββας Σπανούδης εκπροσώπησε τη χώρα μας στους άνδρες κατακτώντας μάλιστα τη 12η θέση στη γενική τερματίζοντας σε 3:16:52.

Νικητής ήταν ο Ελβετός Phil Besson που τερμάτισε σε 2:38:44,ενώ ακολούθησε ο συμπατριώτης του Philipp Arnold με χρόνο 2:43:56 και τρίτος ήταν ο Ισπανός Jaime Gutierrez Vicente με 2:54:17.

Στις γυναίκες αγωνίστηκε η Μαρία Μονιοδή, η οποία κατέκτησε την 34η θέση με χρόνο 4:35:04

Νικήτρια με ρεκόρ διαδρομής ήταν η Ελβετίδα Joanna Ryter με χρόνο 2:56:50 και ακολούθησε η Γερμανίδα Claudia Maria Henneken με 3:29:10 και η Ελβετίδα Alma Stebler με 3:42:17.

Ελληνική συμμετοχή είχαμε και στον αγώνα Quarter Marathon, όπου ο Παναγιώτης Αλεβίζος έχασε για λίγο το βάθρο τερματίζοντας τέταρτος σε 38:14. Την πρώτη τριάδα κάλυψαν οι Ελβετοί Luca Voger Sang (35:19), Manuel Hugli (36:01) και Lars Ryffer (37:25). Από την πλευρά των γυναικών την Ελλάδα εκπροσώπησε η Αγγελική Κουρεμένου, η οποία τερμάτισε 19η σε 52:03.

Ήταν μία μοναδική εμπειρία και ένα όμορφο ξεκίνημα της νέας χρονιάς…