6ος Olympia Marathon: Τσιαμπούλας νικητής στον Μαραθώνιο και Μουστάκης στον ημιμαραθώνιο

Runbeat Team   12:00 28-03-2022

Το ενδιαφέρον αρκετών δρομέων συγκέντρωσε και φέτος ο 6ος Olympia Marathon, ο οποίος πραγματοποιήθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο στην ευρύτερη περιοχή της Αρχαίας Ολυμπίας.

Φέτος η διοργάνωση περιελάμβανε τέσσερις αγώνες δρόμου και έναν παιδικό αγώνα και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στους μετέχοντες.

Στον Μαραθώνιο που πραγματοποιήθηκε χθες με αφετηρία την Αμαλιάδα και τερματισμό την Αρχαία Ολυμπία συμμετείχαν 49 δρομείς. Νικητής αναδείχτηκε ο Ιωάννης Τσιαμπούλας με χρόνο 2:55:11 και ακολούθησε στη 2η θέση ο Δημήτρης Κουτσουμπίδης με 2:57:38 και τρίτος ήταν ο Μαρίνος Τσουκάι με 3:07:21. Η Άννα Λυκουρίνα ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 4:00:44, ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν οι Ζωή Λέκκα με 4:34:19 και Γεωργία Κληρονόμου με 5:19:30.

Τα αποτελέσματα

Περισσότεροι από 100 δρομείς πήραν μέρος στον ημιμαραθώνιο της διοργάνωσης, όπου νικητής αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Μουστάκης με χρόνο 1:21:14. Με τριάμισι λεπτά διαφορά τερμάτισε δεύτερος ο Νίκος Σταθακόπουλος (1:24:47) και τρίτος ήταν ο Βασίλης Βασιλείου με 1:27:17.

Από τις γυναίκες πρώτη έκοψε το νήμα η Ιωάννα Δραμιτινού σημειώνοντας χρόνο 1:39:45, ενώ δεύτερη ήταν η Ευγενία Τζεβελέκου με 1:57:30 και τρίτη η Ολυμπία Κοτσαλίδη με 1:58:43.

Την τελευταία ημέρα των αγώνων πραγματοποιήθηκε και ένας αγώνας 5χλμ όπου νικητής αναδείχτηκε ο Γιώργος Κωνσταντάρας με πολύ καλό χρόνο 16:32 και ακολούθησαν ο Διονύσης Αγγελόπουλος με 18:37 και ο Διονύσης Τζανέτος με 20:37. Νικήτρια στον συγκεκριμένο αγώνα ήταν η Ελένη Κοκκόρη με 22:29, δεύτερη ήταν η Ελπίδα Σαγκινέτου με 26:01 και τρίτη η Ανδρομάχη Αδαμοπούλου με 29:28.

Να υπενθυμίσουμε ότι η αυλαία της διοργάνωσης άνοιξε το Σάββατο 26/03 με τον νεοσύστατο αγώνα 12,5 χιλιομέτρων (Αναλυτικό ρεπορτάζ ΕΔΩ).