Agnes Tirop Memorial Cross Country: Νικητές Chebolei και Chepkemoi σε μία πολύ δύσκολη διαδρομή! (Vid)

Runbeat Team   13:14 13-02-2022

Μεγάλοι νικητές του αγώνα ανωμάλου δρόμου που έγινε στη μνήμη της Agnes Tirop, που δολοφονήθηκε τον περασμένο Οκτώβριο αναδείχθηκαν οι Samuel Chebolei και Joyce Chepkemoi.

Ο αγώνας έγινε σε μία πολύ δύσκολη διαδρομή, με λάσπες, χώμα και μεγάλα ονόματα στο Ελντορέτ της Κένυας. Πρωταθλητής Κένυας στο ανώμαλο έδαφος και στον αγώνα 10 χιλιομέτρων των ανδρών αναδείχθηκε ο Samuel Chebolei που τερμάτισε σε 29:46, αυξάνοντας την διαφορά του από τον δεύτερο Nicholas Kimeli (30:00) στα τελευταία δύο χιλιόμετρα. Τρίτος τερμάτισε ο Michael Kibet με 30:10.

«Αποτελεί μεγάλη έμπνευση το να κερδίσω ένα event στην μνήμη μίας αθλήτριας ου μεγέθους της Tirop» τόνισε ο νικητής.

Στις γυναίκες και στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων του Ελντορέτ, την πρώτη θέση κατέλαβε η Joyce Chepkemoi με 34:02 λεπτά, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Margaret Chelimo με 34:09 και την Nespine Jepleting να παίρνει την τρίτη θέση με 34:22.