Βουδαπέστη 2023: Με... σπριντ 500μ. ο Cheptegei ήταν νικητής στα 10.000μ.-Τρίτος ο Barega

Runbeat Team   20:07 20-08-2023

Με ένα αδιανόητο σπριντ στα τελευταία 500μ., ο Joshua Cheptegei (Ουγκάντα) στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στα 10.000μ. των ανδρών τερματίζοντας σε 27:51.42 σημειώνοντας παράλληλα την καλύτερη φετινή του επίδοση στην απόσταση.

Δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Daniel Simiu Ebenyo με 27:52.60, ο οποίος στο φώτο φίνις νίκησε τον Αιθίοπα ρέκορντμαν Selemon Barega που τερμάτισε σε 27:52.72.

Η κούρσα ήταν αργή στο ξεκίνημά της με τον Joel Ayeko να αναλαμβάνει χρέη λαγού. Δεν ακολούθησαν, ωστόσο, το ρυθμό του και στα τελευταία 800μ. περίπου 8 αθλητές διεκδικούσαν τη νίκη με τους Αιθίοπες, ωστόσο, να ηγούνται. Ο Joshua Cheptegeiήταν στην 6η θέση και ουσιαστικά έκανε την αντεπίθεσή του περίπου 500 μέτρα πριν το φινάλε. Βγήκε από την εξωτερική, προσπέρασε τον Barega, ο οποίος βρέθηκε ξαφνικά να κυνηγά όμως ήταν αδύνατο να τον φτάσει. Ο πρωταθλητής από την Ουγκάντα ήταν ασταμάτητος φτάνοντας στη νίκη, ενώ τελικά ο Barega έχασε και τη δεύτερη θέση έχοντας προφανώς κουραστεί από την υπερπροσπάθεια.

Τέταρτος ήταν ο Αιθίοπας Berihu Aregawi με 2:55.71 που κι αυτός έδειχνε ικανός για το βάθρο.