Εξασφάλισαν θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Cross Country η Letesenbet Gidey και ο Berihu Aregawi

Runbeat Team   12:07 03-01-2023

Με τους αγώνες Jan Meda Cross Country που πραγματοποιήθηκαν στη Σουλούλτα άνοιξε την πρωτοχρονιά η αυλαία των αγώνων δρόμου στην Αιθιοπία.

Ορισμένοι από τους σπουδαιότερους Αιθίοπες δρομείς πήραν μέρος, ενώ τις εντυπώσεις έκλεψε για μία ακόμη φορά η παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 10.000μ. η  Letesenbet Gidey, η οποία ήταν νικήτρια στον αγώνα των γυναικών, ενώ στους άνδρες πρώτος έκοψε το νήμα ο πρωταθλητής του Diamond League του 2021, Berihu Aregawi.

Αυτός ήταν ο δεύτερος αγώνας-κριτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Cross Country που θα διεξαχθεί στο Μπάθερστ στις 18 Φεβρουαρίου. Με τις νίκες τους οι Gidey's και Aregawi εξασφάλισαν τις θέσεις τους στην ομάδα που θα πάρει μέρος στη διοργάνωση.

Όπως συμβαίνει συνήθως σε τέτοιου είδους αγώνες ο ανταγωνισμός ήταν τεράστιος και το σασπένς μεγάλο.

Στον αγώνα των γυναικών, η Tsigie Gebreselama κλήθηκε να οδήγησε το γκρουπ για αρκετούς γύρους, ενώ η Gidey ήταν στο πίσω μέρος του προπορευόμενου γκρουπ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση μετά τον τρίτο γύρο (από τους συνολικά πέντε). Στο ξεκίνημα του τελευταίου γύρου έξι αθλήτριες είχαν αποσπαστεί και με λιγότερο από ένα χιλιόμετρο να απομένει η Gidey ανέβασε ταχύτητα, άνοιξε μία διαφορά από τις αντιπάλους της και πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού με το χρονόμετρο να γράφει 35:22.

Η Gete Alemayehu τερμάτισε δεύτερη σε 35:41 και τρίτη ήταν η Mekides Abebe με 35:47, η οποία αξίζει να σημειωθεί ότι προσπέρασε στο νήμα την Gebreselama.

Μία εξίσου πειστική νίκη πέτυχε στον αγώνα των ανδρών ο Aregawi, ο οποίος ακολούθησε την ίδια τακτική με την Gidey. Αρχικά έμεινε πίσω στο προπορευόμενο γκρουπ του οποίου κλήθηκε να ηγηθεί ο Tadese Worku που είχε δίπλα του τους Selemon Barega και Mogos Tuemay.

Ο Aregawi άρχισε να ανεβάζει ρυθμό στο τελευταίο στάδιο του αγώνα και πέρασε άνετα πρώτος τη γραμμή του τερματισμού σε 30:45. Ακολούθησε με εννέα δευτερόλεπτα διαφορά ο Worku.

Ο Molla τερμάτισε τρίτος, μόλις ένα δεύτερο πίσω από τον Worku, ενώ ο Tuemay και ο Chimdessa Debele πήραν τις επόμενες δύο θέσεις.

Η Lemlem Nibret και ο Bereket Zeleke κατέκτησαν τους τίτλους στις κατηγορίες U20 γυναικών και ανδρών αντίστοιχα.