Μαραθώνιος Κωνσταντινούπολης: Νικητές Kiplangat και Jerotich με συναρπαστικό... φίνις!

Runbeat Team   10:45 07-11-2021

Ο Victor Kiplangat από την Ουγκάντα ήταν ο μεγάλος νικητής του Μαραθωνίου της Κωνσταντινούπολης με χρόνο 2:10:18. Σε έναν απαιτητικό αγώνα, με πολύ καλές συνθήκες και ένα δυνατό φίνις, ο μαραθωνοδρόμος της NN Running Team κατάφερε να κόψει πρώτος το νήμα του τερματισμού. Εξαιρετικός ήταν ο τερματισμός και στις γυναίκες όπου βρήκε νικήτρια την Sheila Jerotich (2:24:15).

Στη δεύτερη θέση και λίγα δευτερόλεπτα πίσω από τον Kiplangat, βρέθηκε ο Κενυάτης Robert Kipkemboi με χρόνο 2:10:23, ενώ πίσω του τερμάτισε ο Solomon Mutai με χρόνο 2:10:25. Πιο κάτω βρέθηκε οι τρεις Κενυάτες Moses Kemei (2:10:28), Bernard Sang (2:10:59) και Daniel Kibet (2:11:09).

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Κενυάτισσα Sheila Jerotich (2:24:15), η οποία κατάφερε να προσπεράσει στα τελευταία μέτρα τη δεύτερη Κενυάτισσα (Jackline Chepngeno (2:24:21) σε ένα απίθανο τερματισμό στις γυναίκες. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Ayantu Abdi με χρόνο 2:24:45.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα του αγώνα εδώ.