Μαραθώνιος Μιλάνου 2021: Νικητής ο Titus Ekiru με το απίστευτο 2:02:57!

Runbeat Team   10:47 16-05-2021

Μεγάλος νικητής στον Μαραθώνιο των ανδρών στο Μιλάνο είναι ο Titus Ekiru. Ο Κενυάτης σημείωσε την κορυφαία επίδοση του κόσμου μέσα στο 2021 και πήρε τη νίκη με 2:02:57, σημειώνοντας παράλληλα και τον καλύτερο χρόνο όλων των εποχών σε Μαραθώνιο στην Ιταλία. Ο Ekiru που είχε μία πάρα πολύ καλή επίδοση στον ίδιο Μαραθώνιο το 2019, αναδείχθηκε ξανά νικητής με αρκετά εντυπωσιακά στατιστικά.

Πιο συγκεκριμένα, είχε pace της τάξης των 2:55 ανά χιλιόμετρο για 42 χιλιόμετρα, ενώ είχε μέσο όρο 29:08 στα 10 χιλιόμετρα για τέσσερις φορές στη σειρά. Τα εντυπωσιακά στοιχεία από την επίδοσή του δεν σταματούν εδώ, καθώς ο Ekiru έτρεξε σε 1:01:58 το πρώτο μισό του αγώνα, ενώ στο δεύτερο «ημιμαραθώνιο» σε ακόμα καλύτερο χρόνο, με 1:00:59! Ο μεγάλος νικητής των ανδρών είχε ένα ταχύτατο «5άρι» με χρόνο 14:11 μεταξύ του 30ου και του 35ου χιλιόμετρου, ενώ το τελευταίο χιλιόμετρο το έκανε σε 2 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα.

Ο αγώνας έγινε κάτω από πολύ καλές καιρικές συνθήκες, με τη θερμοκρασία να κυμαίνεται μεταξύ 10 και 16 βαθμών Κελσίου. Η διαδρομή περιείχε 5 γύρους των 7.5 χιλιομέτρων και έναν των 4.695 μέτρων, ενώ στον αγώνα των ανδρών έλαβαν μέρος 13 αθλητές με προσωπικό ρεκόρ κάτω του 2:06.

Στη δεύτερη θέση του «Generali Milano Marathon» τερμάτισε ο Kipyego Kiprop με χρόνο 2:03:55, ενώ ο Kiptum Barnabas αναδείχθηκε τρίτος με 2:04:17.

Στον Μαραθώνιο των γυναικών υπήρχε επίσης «Αφρικανική κυριαρχία», με την Hiwot Gebrekidan από την Αιθιοπία να κερδίζει με 2:19:35 και την Racheal Jemutai της Κένυας να τερματίζει στην 2η θέση με 2:22:50. Τρίτη τερμάτισε η Eunice Chebichi από το Μπαχρέιν (2:23:10). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας έγινε μόνο με ελίτ δρομείς, λόγω της πανδημίας.