Με αρκετές συμμετοχές πραγματοποιήθηκε ο Speedway Ultra στη Δράμα

Runbeat Team   19:27 03-04-2023

Με αρκετές συμμετοχές πραγματοποιήθηκε και φέτος το Speedway που περιελάμβανε έναν αγώνα Ultra 100χλμ, έναν μαραθώνιο 46χλμ που έγιναν το Σάββατο 1/4 και έναν αγώνα 10χλμ που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 2/4. Και οι τρεις αγώνες διεξήχθησαν στην πανέμορφη περιοχή της Καλλιφύτου στη Δράμα.

Στον Speedway Ultra 2023 νικητή ήταν ο Δημήτρης Κόρακας, ο οποίος διένυσε την απόσταση των 100χλμ σε 11ώρες και 37 λεπτά, ενώ δεύτερος ήταν ο ΙωάννηςΠαττακός με 11:54 και τρίτος ο Στέφανος Δασκαλόπουλος με 12:17.Η Δέσποινα Γαβριηλίδου ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε τα 100χλμ με χρόνο 15:45 και δεύτερη ήταν η Ελένη Τυρμάκη με 17:49. Δεν υπήρξε τρίτη συμμετέχουσα.

Ο Θεόδωρος Κουκουλίδης ήταν νικητής στον Speedway Marathon απόστασης 46χλμ καθώς διένυσε πρώτος την απόσταση και χρειάστηκε 3 ώρες και 47 λεπτά. Ακολούθησε ο Δημήτρης Τζεφαλής με 4:01 και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Νικολέτα Γεραρδή με 4:35 κατακτώντας παράλληλα την πρώτη θέση στις γυναίκες. Τρίτος άνδρας ήταν ο Μιχάλης Βαγιάνος με 4:40, ενώ στο βάθρο των νικητριών ανέβηκε και η Σοφία Δολιανήτου που τερμάτισε σε 6:03. Δεν υπήρξε τρίτη γυναίκα που να τερμάτισε.

Στα 10χλμ νικητής ήταν ο Θωμάς Πουρλίδας με 37:52, ακολούθησε ο Χρήστος Δάρτσης με 38:24 και τρίτος ήταν ο Αγάπιος Χαραλαμπίδης με 40:22. Η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό ήταν η Στέλλα Βάβλα με 46:51, δεύτερη ήταν η Ευγενία Πλιατσίδου με 49:43 και την 3η θέση κατέκτησε η Κλαούντια Λαζαρίδου με 53:49.