Με τεράστια συμμετοχή και δυνατά μηνύματα ο 7ος Ημιμαραθώνιος Μαραθώνα

Runbeat Team   9:37 18-10-2022

Με ρεκόρ συμμετοχών που ξεπέρασε τις 1600, πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 17/10 ο 7ος Ημιμαραθώνιος Μαραθώνα.

Η μεγαλύτερη μαζική αθλητική γιορτή του Δήμου Μαραθώνος ξεκίνησε με σύνθημα «Τρέξε για ένα βιώσιμο Κόσμο» και ολοκληρώθηκε με χαμόγελα και όμορφες εκδηλώσεις.

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχαν ο Δήμος Μαραθώνος και η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Μαραθώνος (Κ.Ε.Δ.ΜΑ.), ενώ ο αγώνας πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα και τη χορηγία της Περιφέρειας Αττικής.

Ακόμα και στο αγωνιστικό κομμάτι οι μετέχοντες πέρασαν τα μηνύματά τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός ότι υπήρξε διπλή πρωτιά στον ημιμαραθώνιο καθώς ο Σπύρος Κατσούλης και ο Μιχαήλ Πουζανόβ πέρασαν μαζί τη γραμμή του τερματισμού σε 1:17:14. Από πολύ κοντά ακολούθησε και ο Αλέξανδρος Καρύκας (1:17:46), ενώ τέταρτος ήταν ο Μιχάλης Περράκης με 1:18:36 και πέμπτος ο Κωνσταντίνος Ζεϊμπεκάκης με 1:19:17.

Εξαιρετικό αγώνα έκανε και η Φωτεινή Δαγκλή Παγκότο που τερμάτισε στην 6η θέση της γενικής και φυσικά ήταν πρώτη στις γυναίκες με χρόνο 1:19:34.

Στη 2η θέση τερμάτισε η Ντενίς Ρουσίτη με 1:29:16 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ροδάνθη-Νίκη Διαμαντέα με 1:33:45.

Συνολικά συμμετείχαν περισσότεροι από 520 δρομείς στον ημιμαραθώνιο, ενώ εξίσου μεγάλη ήταν η συμμετοχή και στους υπόλοιπους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν.

Στα 10 χιλιόμετρα, νικητής ήταν ο Γιώργος Μπατής με 42:53.8, δεύτερος ο Θοδωρής Χριστοδούλου με 44:40.1 και τρίτος ο Μάνος Μπέρσος με 44:42.6.

Πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό ήταν η Αλίκη-Λουίζα Μπαξεβανάκη που ήταν 7η στη γενική με χρόνο 51:30.6. Δεύτερη ήταν η Ειρήνη Κυρλή ε 52:41.9 και στην 3η θέση τερμάτισε η Μαρία Λάμπρου με 53:00.5.

Ο Σπύρος Προδρομίδης έφτασε πρώτος στον τερματισμό στα 5 χιλιόμετρα και χρειάστηκε 15 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Μανώλης Ξηνταράκος με 17:20.7 και τρίτη στη γενική ήταν η Ελίζα Δήμου που ανέβηκε και στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των νικητριών με χρόνο 20:13.4. Τρίτος άνδρας και 4ος στη γενική ήταν ο Στέλιος Βοσκάκης με 20:41.0. Δεύτερη γυναίκα ήταν η Στεφανία Σαχινόγλου με 21:51.2 και τρίτη η Κλειώ Μαρίνου με 23:53.9.

Πραγματοποιήθηκε και αγώνας 1500μ. για μαθητές χωρίς να υπάρξει χρονομέτρηση.