Συγκινητικές στιγμές στον 8ο Ημιμαραθώνιο Μαραθώνα

Runbeat Team   14:59 03-10-2023

Για μία ακόμη χρονιά ο Ημιμαραθώνιος Μαραθώνα συγκέντρωσε το ενδιαφέρον αρκετών δρομέων-κυρίως της Αττικής- οι οποίοι μετείχαν μαζικά στους τρεις αγώνες που συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Μαραθώνος, η ΚΕΔΜΑ και η Περιφέρεια Αττικής προχθές Κυριακή 1/10.

Ο «8ος Ημιμαραθώνιος Μαραθώνα» άφησε ικανοποιημένους δρομείς και διοργανωτές, ενώ την παράσταση έκλεψε ο αεικίνητος Στέλιος Πρασσάς που σε ηλικία 93 ετών τερμάτισε στα 5 χιλιόμετρα. Επίσης αξίζει να σημειωθεί η συμμετοχή του πρωταθλητή μεγάλων αποστάσεων, Γιώργου Μάλιαρη, που συνόδευσε τον αθλητή του ΑμεΑ, Σπύρο Αγγελόπουλο επίσης στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων.

Συγκινητικές στιγμές στον 8ο Ημιμαραθώνιο Μαραθώνα runbeat.gr

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Χρήστος Γείτονας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ημιμαραθωνίου τερματίζοντας πρώτος με χρόνο 1:16:34. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Δημήτρης Λινάρδος με χρόνο 1:17:54 και τρίτος ήταν ο Κώστας Τζίκας με 1:18:09. Η Δανάη Σκαλιστήρη ήταν η πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή τερματισμού με το χρονόμετρο να γράφει 1:31:27. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Ροδάνθη-Νίκη Διαμαντέα με χρόνο 1:31:55 και την τρίτη θέση η Αναστασία Σιμπιλόγλου με 1:40:03.

Λιγότερες ήταν οι συμμετοχές στα 10 χιλιόμετρα, όπου το νήμα έκοψε ο Γιάννης Σγαρδανάς με χρόνο 37:05, ενώ ακολούθησε ο Άγγελος Διαμαντόπουλος με 42:40 και ο Τηλέμαχος Τσιάπρας με 47:07. Νικήτρια ήταν η Βασιλική Νάκη με χρόνο 53:14, δεύτερη ήταν η Παναγιώτα Κακούρου με 53:47 και τρίτη η Ελένη-Νεφέλη Πίππα με 56:10.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, τέλος, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Βασίλης Γιαννιώσης με χρόνο 19:17, δεύτερος ήταν ο Αχιλλέας Κάτσικας με 20:10 και τρίτος ο Παντελής Μαρούντας με 21:12. Η Αλέκα Σταμάτη ήταν νικήτρια με χρόνο 23:55, η Μαρία Φωτοπούλου δεύτερη με 24:07 και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Ραλλού Μπαλτά με 26:36.