Runbeat Team   20:01 20-07-2022

Η μεγάλη επιτυχία του Andriy Protsenko στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Όρεγκον δεν ήρθε εύκολα. Ο Ουκρανός αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες τόσο στην προετοιμασία του, όσο και στην προσωπική του ζωή τους τελευταίους μήνες λόγω της Ρωσικής εισβολής στην χώρα του, αλλά κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο ύψος.

Η Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία δυσκόλεψε τη ζωή του

Ο Protsenko δεν είχε πρόσβαση σε στίβο από την στιγμή που η Ρωσία εισέβαλλε στην πατρίδα του και εκείνος αναγκάστηκε να βρει εναλλακτικούς τρόπους προπόνησης. Στις 24 Φεβρουαρίου, η Ρωσία εισέβαλε στην Ουκρανία πραγματοποιώντας βομβαρδισμούς και όχι μόνο. Τότε, ο 34χρονος αθλητής μαζί με την σύζυγό του, Katerina και τις δύο κόρες του, fia (5) και Polina (9 μηνών), αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το σπίτι του στο Kherson και να βρει μία νέα ασφαλή τοποθεσία.

Η οικογένεια δεν εγκατέλειψε την χώρα, αλλά βρήκε καταφύγιο σε μία ασφαλή τοποθεσία στην Ουκρανική ύπαιθρο και κατάφερε να μην κινδυνέψει. Εκεί όμως, ο Andriy Protsenko παρότι δεν είχε πρόσβαση σε εγκαταστάσεις για προπόνηση, θέλησε να πραγματοποιήσει με κάθε μέσο την προετοιμασία του για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Όρεγκον.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Προετοιμάστηκε στην Ουκρανική ύπαιθρο χωρίς πρόσβαση σε στίβο και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ύψος runbeat.gr

«Το βασικό ήταν να βρω το κίνητρο να προπονούμαι»

Ο έμπειρος αθλητής δημιούργησε αυτοσχέδιους τρόπους προπόνησης, πραγματοποιώντας ασκήσεις και κάνοντας τρέξιμο σε ένα κοντινό χωράφι. «Δεν μπορούσα να κάνω άλμα εις ύψος, αλλά είχα την ευκαιρία να τρέξω. Δεν ήταν πολύ δύσκολο να βρω υλικά για να δημιουργήσω τον εξοπλισμό μου. Το βασικό ήταν να βρω το κίνητρο να προπονούμαι, αλλά ευτυχώς κατάφερα να το κάνω» λέει ο ίδιος.

Η μέρα της δικαίωσης

Ο Protsenko δεν τα παράτησε, βρήκε τον τρόπο να διατηρηθεί σε φόρμα και εν τέλει δικαιώθηκε, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα εις ύψος των ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Όρεγκον. «Είμαι σαν το κρασί, όσο πιο παλιό, τόσο πιο καλό» είπε.

Με άλμα στα 2,33 μ., ο Ουκρανός ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, πίσω από τον Barshim (2,37μ.) και τον Woo 2,35μ., αφήνοντας εκτός μεταλλίων τον Tamberi (2,33μ.) και πανηγυρίζοντας περήφανα με την σημαία της πατρίδας του.

Ο επόμενος στόχος του Ουκρανού είναι το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου, ενώ όπως είπε ο ίδιος, ελπίζει να καταφέρει να κατακτήσει ένα μετάλλιο και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. «Είναι μία απαίσια κατάσταση. Φοβάμαι ότι θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να μπορώ να επιστρέψω σπίτι και ζητάω από όλο τον κόσμο να υποστηρίξει την Ουκρανία. Οι Ουκρανοί είμαστε δυνατοί και όλοι μαζί. Θα προσπαθήσω να υποστηρίξω την Ουκρανία με κάθε δυνατό τρόπο» είπε μετά τη νίκη του ο Protsenko.