Παγκόσμιος πρωταθλητής ο εκπληκτικός Joshua Cheptegei στα 10.000 μέτρα σε έναν εξαιρετικό τελικό!

Runbeat Team   23:35 17-07-2022

Σε μία πολύ δυνατή κούρσα στα 10.000 μέτρα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Όρεγκον ο Joshua Cheptegei κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 27:27.43 και να στεφθεί παγκόσμιος πρωταθλητής για δεύτερη φορά στην καριέρα του. Στη δεύτερη θέση ο Κενυάτης Mburu με χρόνο 27:27.90, με τον Jacob Kiplimo να έρχεται τρίτος με χρόνο 27:27.97, σε μία εκπληκτική κούρσα. Εκτός βάθρου ο Selemon Barega, ο οποίος τερμάτισε στην 5η θέση με χρόνο 27:28.

Ο κάτοχος του Παγκοσμίου ρεκόρ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, έχοντας πάρει τα ηνία της κούρσας από το 5ο χιλιόμετρο, ενώ στον τελευταίο γύο κατάφερε με σχετική άνεση να αφήσει πίσω του τον Αιθίοπα Barega, ο οποίος ξέμεινε από δυνάμεις στα τελευταία μέτρα.

Μεγάλη επίδοση από τον Grant Fisher ο οποίος τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 27:28.14, ενώ αρκετά πίσω και στην 11η θέση τερμάτισε ο Γάλλος πρωταθλητής Jimmy Gressier με χρόνο 27:44.