Chris Phillips και Τηλέμαχος Μαγκιόρος έδωσαν… ρεσιτάλ στην Κέρκυρα

Runbeat Team   9:17 26-09-2022

Ιστορικά μονοπάτια της Κέρκυρας γέμισαν δρομείς το βράδυ του Σαββάτου καθώς εκατοντάδες άνδρες και γυναίκες πήραν μέρος στο 9ο Corfu Old Town Trail.

Το Τμήμα Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Κεντρικής Κέρκυρας, σε συνεργασία με το Corfou Mountain Trail διοργάνωσαν τον αγώνα corfou Old Town Trail συνδυάζοντας τον Αθλητισμό με την Ιστορία και τον Πολιτισμό της περιοχής.

Η αυλαία της διοργάνωσης έπεσε με ένα μοναδικό μουσικό κρεσέντο από 11 χορωδίες που θέλησαν να δώσουν το στίγμα τους στον αγώνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, θριαμβευτική ήταν η νίκη του Chris Phillips στον αγώνα των 14 χιλιομέτρων καθώς τερμάτισε με μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους με χρόνο 54:15. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Massimiliano Turco με χρόνο 58:01 και τρίτος ήταν ο Προμηθέας Βαραγούλης με 59:35.

Μάχη για την πρωτιά έγινε στις γυναίκες, όπου η Χριστίνα Ανδριώτη ήταν νικήτρια με χρόνο 1:16:07, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε η Κωνσταντίνα Φακιώλα με 1:16:13. Τρίτη ήταν η Κωνσταντίνα Σταύρακα με 1:17:35.

Τα αποτελέσματα στα 14 χιλιόμετρα

Στα 7 χιλιόμετρα ο Τηλέμαχος Μαγκιόρος ήταν αυτός που έφτασε πρώτος στον τερματισμό με χρόνο 32:23, δεύτερος ήταν ο Χρήστος Φλόκας με 32:56 και τρίτος ο Robin Vielle με 33:01.

Η Carly Casey ήταν άνετα νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 46:52, στη 2η θέση και 3η θέση τερμάτισαν η Christina Osburg και η Τζώρτζια Βραδή με 49:20 και οι δύο.