Νικητής με ρεκόρ Ελβετίας στον Μαραθώνιο της Ζυρίχης ο T. Abraham – Πολλές Ελληνικές συμμετοχές στον αγώνα

Runbeat Team   15:52 10-04-2022

Ο Ελβετός με καταγωγή από την Ερυθραία, Tadesse Abraham έκανε την έκπληξη στον μαραθώνιο της Ζυρίχης, όχι επειδή νίκησε, αλλά επειδή σημείωσε νέο Εθνικό ρεκόρ.

Ο 39χρονος τερμάτισε σε 2:06:38, βελτιώνοντας κατά δύο δευτερόλεπτα το ρεκόρ που είχε ο ίδιος στην κατοχή του από το 2016 στην Σεούλ.

Δεύτερος τερμάτισε ο Oliver Irabaruta με χρόνο 2:07:13, με τον Francis Cheruiyot να είναι ο τρίτος του αγώνα με 2:09:57.

Νικήτρια στις γυναίκες αναδείχθηκε η Hawas Lenjiso Demitu από την Αιθιοπία με επίδοση 2:33:08, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Maude Mathts από την Ελβετία με 2:33:35. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Anais Sabrue με 2:37:09.

Πολλοί Έλληνες έτρεξαν στη Ζυρίχη

Στον μαραθώνιο της Ζυρίχης έτρεξαν πολλοί Έλληνες δρομείς, με πρώτο από όλους να τερματίζει ο Σαράντος Κυριακόπουλος με χρόνο 2:54:14 και τον Δημήτρη Λιακόπουλο να ακολουθεί, με 2:54:52. Ο Δημήτρης Τουμπανης τερμάτισε με 2:59:10, ενώ πρώτη Ελληνίδα που τερμάτισε στην πόλη της Ελβετίας ήταν η Σουλτάνα Τόκα με 2:59:29.