Sfakia Sky Marathon: Νικητής ο Παραδεισόπουλος, εντυπωσιακή η Gerardi

Runbeat Team   9:34 01-11-2021

Το Λουτρό των Σφακίων αποτελεί έναν από τους πιο όμορφους τουριστικούς προορισμούς, όμως το περασμένο σαββατοκύριακο βρέθηκε στο επίκεντρο για άλλο λόγο. Η διεξαγωγή του  Sfakia Sky Marathon το Σάββατο και του Sfakia Vertical Run την Κυριακή κράτησε το ενδιαφέρον των φίλων του δρομικού κινήματος σε υψηλά επίπεδα καθώς  πήραν μέρος ορισμένοι από τους κορυφαίους δρομείς ανωμάλου δρόμου της Ελλάδας, αλλά και του εξωτερικού.

Στον Sfakia Sky Marathon νικητής αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Παραδεισόπουλος, ο οποίος διένυσε τα 43 χιλιόμετρα σε 4 ώρες, 43 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ευάγγελος Νούλας με χρόνο 5:00.14 . Τρίτη ήταν η εντυπωσιακή Hillary Gerardi με χρόνο 5:45.54. Τρίτος άνδρας ήταν ο Χρήστος Βασιλείου με 5:55.47, ενώ τη 2η θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Νικολέτα Τζαβάρα με 7:05.27 και την 3η η Αναστασία Αλυγιζάκη με 8:56.02.

Δείτε τα αποτελέσματα εδώ

Στον 6ο Vertical Run 4,5 χιλιομέτρων που έγινε την Κυριακή νικητής ήταν ο Βασίλης Μπαλαμιώτης με χρόνο 33:38.